Közvetített erőpróbák

2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hidegháború egyik definíciójában az szerepel, hogy a szemben álló felek közvetlenül ugyan nem csaptak össze, de közvetítőkön keresztül azért időről időre igenis „forróvá” vált konfliktusuk. Ha a hasonlat sántít is, akaratlanul ez jut az ember eszébe, amikor szemügyre veszi a nemzetközi diplomácia e heti, jövő heti eseményeit.
Miután a „jenki nagybácsiságnak” Latin-Amerikában keresztbe tevő, újmarxista Hugo Chávez Moszkvában nagy volumenű fegyverbeszerzésekről tárgyalt, Fehéroroszországba, majd Iránba, azaz olyan országokba utazik tovább, amelyeket a Nyugat teljesen elszigetelt, de Oroszország fontos, stratégiai kapcsolatot ápol velük. Vendéglátója, Vlagyimir Putyin vasárnap viszont Washingtonba repül, hogy ott találkozzon George Bushsal, miután látogatását a moszkvai sajtó előkészítette azzal, hogy „kiszivárogtatta”: az orosz elnök asztalán aláírásra vár az európai hagyományos erők korlátozásáról – és rendszeres ellenőrzéséről – szóló CFE-szerződés felfüggesztésének rendelete.
Bár a magas szintű látogatások szervezése hosszú távú erőfeszítések eredménye, amikor a pontos időzítés sokszor lehetetlen, most nagyon is úgy tűnhet, hogy az országa nagyhatalmiságának helyreállításán dolgozó orosz elnök a kellő pillanatban bevillantotta lapjai egy részét, mielőtt az Egyesült Államok kényes helyzetben lévő vezetőjével találkozna. Félreértés ne essék, a mai Oroszország erőforrásai még mindig messze elmaradnak attól a Szovjetuniótól, amely egyenrangú szuperhatalomként állt szemben az Egyesült Államokkal. Ám ez nem jelenti azt, hogy ne aknázná ki az aktuális konjunktúrákat: az iraki és terror elleni háború miatti Amerika-ellenes hangulatot (az Egyesült Államoktól való félelmet) vagy éppen saját energiatartalékai megnövekedett jelentőségét.
Bár mindenki elsősorban katonai ellenlépésekre gondolt, amikor Putyin az amerikai rakétavédelemre adandó aszimmetrikus orosz válaszról szólt, a valóságban még alakulhat úgy, hogy Moszkva a segítségére szoruló „közvetítőket”, így Iránt és Venezuelát is felhasználja az Egyesült Államok erőinek, diplomáciájának lekötésére. Bár súlyos hiba lenne az Egyesült Államok bárminemű alkonyáról beszélni, az azért látszik, hogy a világ nagyot változott a „narancsos” mozgalom csúcspontja óta, amikor még az orosz befolyásnak a posztszovjet térségből (amerikai segédlettel) való kiszorítása volt napirenden.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.