Kritikussá válhat az építőipari szakmunkáshiány: 2015-re több mint 170 000 munkás hiányzik majd az ágazat különböző szakterületeiről – állapítja meg egy, az építőipari ágazati párbeszédbizottság megbízásából készült tanulmány. A legnagyobb hiány a kőműves, burkoló és ács–állványozó szakmákban tapasztalható.
A Nemzeti fejlesztési terv 2007– 2013 közötti időszakára vonatkozó elemzés megállapítása szerint a szakoktatás már több éve képtelen követni az igények alakulását, s emiatt az iparág legtöbb szakterületén már most is tetemes – körülbelül százezres – munkaerőhiány tapasztalható. A tanulmány megállapítja azt is, hogy – sajnálatos módon – nagyot zuhant az építőipari munkások társadalmi megítélése, annak ellenére is, hogy a gazdaság számára az egyik legfontosabb, mindennapi életünket nagyban meghatározó ágazatról van szó. Az utóbbi években hazánkban inkább a feldolgozó- és a gépipari szakmákról alakult ki pozitívabb kép, így a diákok az építőiparral szemben ezeket részesítik előnyben. A tanulmány szerint az építőipari ágazatban foglalkoztatják a legtöbb nem magyar állampolgárságú munkavállalót, ez azonban nehezen mérhető a szakma idényjellege és a hiányos ellenőrzések miatt. Így a legális munkavállalók mellett magas lehet a feketemunkások száma is. A magyarországi szakemberállomány drasztikus fogyásával egy időben a 2005-ig tapasztalható építőipari növekedés meghaladta az Európai Unió növekedési ütemét – áll az elemzésben.
Sajnálatos módon jelenleg nem bizonyul vonzónak az építőipari munka és valóban tökéletlenül működik a szakemberek képzése is, amit ezért olyan módon kellene átalakítani, hogy a vállalatok által fizetett, bruttó jövedelem utáni 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást valóban a tényleges szakmunkásképzésre fordítsák – nyilatkozta lapunknak Földi Tamás, a Magyar Építőanyag-ipari Szövetség elnöke, hozzátéve, hogy szerinte létre kellene hozni egy olyan kormányzati szervet, amely képes az építőipar minden szegmensét koordinálni és összefogni, beleértve a szakképzést és a szakemberpótlást is. Földi úgy látja, hogy fontos volna olyan munkaerő-politikát folytatni, ami a külföldiek integrálása helyett a hazai munkanélküliek termelésbe vonását segíti. Ma sok romániai és szlovákiai vendégmunkással lehet találkozni az építkezéseken, de csak idő kérdése, hogy a távol-keleti munkások is megjelenjenek.

Csillagjegyek, akiknek csodás nyaruk lesz