Létszámhiány az építőiparban

Számottevő, százezres nagyságrendű szakemberhiánnyal kell számolnia az építőiparnak – állapította meg egy tanulmány. A jól képzett szakmunkások várhatóan tovább fogynak, így mind több vendég- és feketemunkás dolgozhat a hazai építkezéseken.

Bodacz Péter
2007. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kritikussá válhat az építőipari szakmunkáshiány: 2015-re több mint 170 000 munkás hiányzik majd az ágazat különböző szakterületeiről – állapítja meg egy, az építőipari ágazati párbeszédbizottság megbízásából készült tanulmány. A legnagyobb hiány a kőműves, burkoló és ács–állványozó szakmákban tapasztalható.
A Nemzeti fejlesztési terv 2007– 2013 közötti időszakára vonatkozó elemzés megállapítása szerint a szakoktatás már több éve képtelen követni az igények alakulását, s emiatt az iparág legtöbb szakterületén már most is tetemes – körülbelül százezres – munkaerőhiány tapasztalható. A tanulmány megállapítja azt is, hogy – sajnálatos módon – nagyot zuhant az építőipari munkások társadalmi megítélése, annak ellenére is, hogy a gazdaság számára az egyik legfontosabb, mindennapi életünket nagyban meghatározó ágazatról van szó. Az utóbbi években hazánkban inkább a feldolgozó- és a gépipari szakmákról alakult ki pozitívabb kép, így a diákok az építőiparral szemben ezeket részesítik előnyben. A tanulmány szerint az építőipari ágazatban foglalkoztatják a legtöbb nem magyar állampolgárságú munkavállalót, ez azonban nehezen mérhető a szakma idényjellege és a hiányos ellenőrzések miatt. Így a legális munkavállalók mellett magas lehet a feketemunkások száma is. A magyarországi szakemberállomány drasztikus fogyásával egy időben a 2005-ig tapasztalható építőipari növekedés meghaladta az Európai Unió növekedési ütemét – áll az elemzésben.
Sajnálatos módon jelenleg nem bizonyul vonzónak az építőipari munka és valóban tökéletlenül működik a szakemberek képzése is, amit ezért olyan módon kellene átalakítani, hogy a vállalatok által fizetett, bruttó jövedelem utáni 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást valóban a tényleges szakmunkásképzésre fordítsák – nyilatkozta lapunknak Földi Tamás, a Magyar Építőanyag-ipari Szövetség elnöke, hozzátéve, hogy szerinte létre kellene hozni egy olyan kormányzati szervet, amely képes az építőipar minden szegmensét koordinálni és összefogni, beleértve a szakképzést és a szakemberpótlást is. Földi úgy látja, hogy fontos volna olyan munkaerő-politikát folytatni, ami a külföldiek integrálása helyett a hazai munkanélküliek termelésbe vonását segíti. Ma sok romániai és szlovákiai vendégmunkással lehet találkozni az építkezéseken, de csak idő kérdése, hogy a távol-keleti munkások is megjelenjenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.