Ha valaki ma Magyarországon munkavállalói engedélyt kap, az Magyarországon munkát vállalhat, és nem szabad diszkriminálnunk – mondta Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) államtitkára, utalva a Hankook Tire munkavállalóinak származására. Garamhegyi szerint a dunaújvárosi gumiabroncsgyár megfelelően végzi a tervezett 1508 munkahely kialakítását. A munkaerő foglalkoztatásával kapcsolatban kifejtette: Magyarországon adót, járulékot fizető munkaerőt alkalmaz a cég. Arra vonatkozóan, hogy határon túlról hoztak volna munkaerő-kölcsönző cégen keresztül dolgozókat a gyárba, az államtitkár kifejtette nem tud ilyen esetről. A munkaerő-közvetítő cégekkel kapcsolatban annyit közölt: „A meggyőzési folyamat részeként mutattunk be a Hankooknak két munkaerő-közvetítő céget, az viszont már nem az én tisztem, hogy kövessem, született-e bármelyikkel megállapodás.” A hatályos magyarországi jogszabályok szerint azonban külföldimunkaerő-kölcsönzés jogellenes lehet, mivel munkaerő-kölcsönző cég csak belföldi székhelyű lehet, amit az állami foglalkoztatási szerv is nyilvántartásba vett. A Szlovákiában postaládákba bedobott, a Hankook gyárban munkát kínáló papírcetlikkel kapcsolatban Garamhegyi ennek ellenére nem kívánt nyilatkozni. Ahogy arra sem, milyen feltételek mellett kötötte meg a GKM és a Hankook Tire az állami támogatásról szóló munkahelyteremtésre irányuló szerződést.
Az államtitkár hangsúlyozta, a szerződés nyilvános részét a Gazdasági Közlönyben kihirdették, a többi azonban üzleti titoknak minősül. A GKM közlönyét az internetről ennek ellenére többszöri próbálkozással sem lehetett letölteni. A szerződés nyilvánosságra tételéért egyébként jelenleg az Index perben áll a minisztériummal. A GKM mindezek ellenére nem zárta ki, hogy abból a pénzből, amiből magyarországi munkahelyeket kellene teremtenie a dunaújvárosi Hankooknak, külföldieket is alkalmaznak. Az államtitkár a gumigyár közel egy évvel ezelőtti alapkőletételénél is azt hangsúlyozta: az Európai Unió és Magyarország „egységesen képviseli”, hogy az államoknak nem maguknak kell munkahelyeket létrehozni, hanem olyan gazdasági környezetet kell teremteniük, ahova szívesen megy a beruházó. A gumiabroncsgyárnak a magyar kormány a felnőttképzésre 140 millió forintot, munkahelyteremtő program keretében 360 millió forintot, az uniós jogszabályok alapján maximum 10 milliárd forint fejlesztési adókedvezményt és a GKM által 15 milliárd 881 millió forint fejlesztési támogatást ad. Garamhegyi Ábel a támogatások mértékéről szólva természetesnek nevezte, hogy egy ekkora cég ilyen kedvezményeket kap. A GKM nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős szakállamtitkára esetleges külföldiek alkalmazását úgy kommentálta: az a piaci alkufolyamat része. Merényi Miklós ugyanis azzal magyarázta határon túliak toborzását, hogy mivel sok dolgozót venne fel a gyár, ezért ez automatikusan felviszi a béreket, amit a Hankook így kíván irányítani.
A szakállamtitkár emlékeztetett arra, Magyarországot a Hankook cég azért választotta befektetése helyszínéül a második körben, mert megbízhatónak találta a kapott ajánlatot. Merényi Miklós azt is elmondta, jelenleg 50-60 céggel folynak tárgyalások magyarországi befektetési lehetőségekről.
Ígéret 2005-ből. A gazdasági tárca vezetője hat hónapon belül további négyezer munkahely létesítését ígérte, amikor 2005 novemberében a dél-koreai Hankook beruházásáról beszélt Dunaújvárosban. Akkor szó sem volt külföldi munkaerő alkalmazásáról, Kóka János csak arról beszélt, hogy „a befektetés első lépcsőben 1500 munkahelyet teremt, ami később nőhet”. – A gyár azért is jó lesz, mert magas minőséget fog termelni, ezért a fizetések sem lesznek rosszak – mondta a gazdasági miniszter 2005 novemberében, amikor Gyurcsány Ferenccel közös dunaújvárosi fórumán is bejelentette, a városban alapít gumiabroncsgyárat a dél-koreai Hankook. A beruházás kapcsán korábban kifejtette: a koreai Hankook befektetőket vonzó, másodlagos munkahelyteremtő hatása, új vállalkozásokat, beszállítókat hoz Dunaújvárosba.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
