Nem látszanak a reformok

Szabó Eszter
2007. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg nem láthatók a reformok egyértelmű hatásai, addig a Moody’s nem változtat Magyarország adósságbesorolási kilátásán – közölte Alexander Kockerbeck, a hitelminősítő intézet németországi vállalatának elnökhelyettese egy tegnapi budapesti konferencián. Kockerbeck a távirati iroda beszámolója szerint úgy fogalmazott: látni kell, hogy a kormány hogyan hajtja végre a reformokat, és csak ezután lehet szó felminősítésről. A Moody’s szakembere egyúttal emlékeztetett, hogy a magyar államháztartás tavalyi hiánya a GDP 9,2 százaléka volt, ami rekordértéket jelentett az Európai Unióban. Az intézet tavaly decemberben minősítette le hazánkat, s egyúttal arra hívta fel a figyelmet, hogy csökkent a magyar kormány szavahihetősége.
Az intézethez hasonló aggályokat fogalmazott meg az elmúlt hónapokban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Nemzetközi Valutaalap is. Mindkét szervezet újabb átfogó kiadáscsökkentő intézkedéseket tartott szükségesnek annak érdekében, hogy a magyar konvergenciaprogramban kitűzött célok teljesülhessenek. Az intézmények különösen a nyugdíj- és az önkormányzati rendszer s az oktatás területén sürgetettek további lépéseket.
Eközben a londoni Euromoney legfrissebb számában a hitelfelvevő országokat rangsorolta. A nemzetközi listán hazánk végzett az első helyen, a lap szerint azért, mert a szeptember 17-én kirobbant magyar belpolitikai botrány – azaz az őszödi beszéd kiszivárgása – nehéz belpolitikai helyzetet teremtett, ám Magyarország ennek ellenére viszonylag kedvező feltételekkel tudott tőkét felhajtani a piacokon.
Tegnap a Reuters is közzétette legfrissebb előrejelzését a magyar alapkamatra, inflációra és euróbevezetésre vonatkozóan. A 23 hazai és külföldi elemző bevonásával készült felmérés szerint ebben a hónapban ismét elmarad a régen várt jegybanki kamatcsökkentés. A kamattartást valószínűsíti, hogy az utóbbi hetekben felerősödött a forint árfolyamának ingadozása, kétségessé vált a kamatcsökkentés az Egyesült Államokban. Az előrejelzés szerint ebben a hónapban magas marad az infláció, s az éves pénzromlás üteme júniusban még 8,5 százalékos lesz.
Az euróbevezetést illetően alig változtak az előrejelzések: a legtöbb elemző 2014-nél előbb nem számít pénzcserére; a legpesszimistább jóslat szerint csak 2017-ben tudunk csatlakozni az euróövezethez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.