Kínáé lehet Irak olaja
Peking. Újra aktiválhatják az Irak és Kína között a háború miatt befagyasztott 1997-es szerződést az al-Ahdab olajmező kiaknázására – jelentette be Mohammad Szabir Iszmáil, Irak pekingi nagykövete Dzsalal Talabani államfő tegnap kezdődő, hatnapos kínai látogatásának előestéjén. Az 1,2 milliárd dolláros üzlet elindítása előtt az iraki parlamentnek júliusban még döntenie kell a nyersanyagforrások hozzáférhetővé tételéről a külföldi vállalatok javára. Irak a jelenlegi kétmillióról 2015-ig évi 6,5 millió hordóra szeretné növelni olajkitermelését. (MN)
Mélyütés Tajvannak
Tajpej. Az Egyesült Államok nem támogatja Csen Suj-pien tajvani elnök azon elképzelését, hogy népszavazást rendezzenek a szigeten arról, folyamodjon-e ENSZ-tagságért Tajvan. Washington világossá tette: azt várja el az elnöktől, hogy vonja vissza ez irányú kezdeményezését. Amerika szerint a tervezett referendum csak a Kínához fűződő kapcsolatok elmérgesedéséhez vezetne. (MTI)
Kudarcba fulladt Paroubek indítványa
Prága. A cseh parlamentben kudarccal végződött a szociáldemokraták (CSSD) kísérlete a jobbközép kormány megbuktatására. Bizalmatlansági indítványát a CSSD Jirí Cunek kormányalelnök állítólagos korrupciós ügyére és a kabinet munkájának bírálatára építette. Ám a koalíciós partnereken kívül két „rebellis” szocdem honatya is az indítvány ellen szavazott. Mirek Topolánek kormányfőnek (képünkön), az ODS elnökének újabb problémát okoz, hogy Vlastimil Tlusty expénzügyminiszter közölte, önálló frakciót hoz létre az ODS-en belül. (S. M.)
Kazah voksolás augusztusban
Asztana. Nurszultan Nazarbajev kazah elnök bejelentette, hogy feloszlatja a parlament alsóházát, és augusztus 18-ra előre hozott törvényhozási választásokat ír ki. A képviselőket ezután nem egyéni körzetekben, hanem pártlistán választják meg. A pártok számára hétszázalékos parlamentbe jutási küszöböt írtak elő. Az alsóházat eredetileg 2009-ig választották meg, benne egyetlen ellenzéki képviselő van. (MTI)
Hármas szövetség
Moszkva. Azerbajdzsán hajlandó közösen használni a gabalai radarállomást Oroszországgal és az Egyesült Államokkal, Moszkva pedig kész az együttműködésre akár Washingtonnal, akár hármas partnerségben, azaz Bakuval kiegészítve – derült ki Szafar Abijev azeri és Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter találkozóján. (MTI)

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban