A klímaváltozás miatt fenyegetett páratlan természeti képződményekre hívták fel az új-zélandi Christchurchben ülésező Világörökség-bizottság figyelmét nemzetközi környezetvédők. A Greenpeace, a Climate Justice Programme és több más szervezet petíciót juttatott el az ENSZ kulturális szervezetéhez, az UNESCO-hoz tartozó bizottságnak – adta hírül a BBC. Ebben azt kérik, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséért.
A környezetvédők szerint fokozott védelemre szorul a világörökséghez tartozó hat természeti érték. Az ausztráliai Nagy-korallzátony, a nepáli Sagarmatha nemzeti park, benne a Mount Everesttel, a Belizei korallzátony, a perui Huascaran nemzeti park, az amerikai Waterton-Glacier nemzetközi békepark és az ausztráliai Kék-hegység.
Az aláíró szervezetek hangsúlyozzák: külön tervet kell készíteni, és a szükséges pénzalapokat is meg kell teremteni a legjobban fenyegetett közös kincsek megóvására. Ennek azonban feltétele, hogy a pusztuló értékeket felvegyék a veszélyeztetettek listájára. A petíciót aláírta Sir Edmund Hillary új-zélandi hegymászó, aki 1953-ban elsőként jutott fel a Mount Everestre és Sir David Attenborough, a BBC világhírű természetfilmese is.
A Világörökség-bizottság tavalyi találkozóján visszautasította, hogy szót emeljen az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása ellen. Indoklása szerint ez nem tartozik a feladatai közé. A petíció aláírói abban reménykednek, hogy most felülvizsgálja álláspontját. A bizottság hamarosan dönt arról is, hogy a 45 új jelölt közül melyeket válasszák a világörökség részévé. A várólistán van a komáromi erődrendszer, a rózsadombi termálkarszt területe és a Tihanyi-félsziget is.

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen