A testület tegnapi ülésén sorra hitelesítette a tandíjra, a vizitdíjra és a kórházi napidíjra vonatkozó kezdeményezéseket. Így hat kérdésben lehet megtartani az ellenzék által kezdeményezett referendumot, nagy valószínűséggel a jövő év első felében. Korábban ugyanis az OVB már hitelesítette a kórház-privatizációra, a gazdák elővásárlási jogára és a gyógyszerek árusítására vonatkozó kérdéseket.
Hatalmas vita után fogadta el a testület elsőként a tandíjról szóló népszavazási kérdést. A tagok elsősorban azzal érveltek a támogatás mellett, hogy az Alkotmánybíróság (AB) nem hagyott mozgásteret a számukra. Leginkább Szoboszlai György (MSZP), Poczkodi Balázs (SZDSZ), illetve Halmai Gábor állandó OVB-tag érvelt amellett, hogy tagadják meg a hitelesítést. Ezzel szemben Bordás Vilmos (Fidesz) és Vejkey Imre (KDNP) az ülés elején a hitelesítést kérte a választási bizottságtól. Kiemelték, példátlan az OVB történetében, hogy az AB kétszer is megsemmisítse határozatát, és új eljárásra utasítson. A tagok kemény kritikáját Halmai Gábor elnökhelyettes visszautasította. A hitelesített kérdésekhez a korábban elutasító döntést hozó többség indokolást fűzött, amelyben élesen bírálta az Alkotmánybíróságot, és felvetette, hogy a testületnek figyelembe kellett volna vennie, hogy döntésének költségvetési vonzatai is lesznek.
*
A Fidesz, a KDNP és az MDF képviselője ellenezte, hogy a jóváhagyó döntéshez azzal ellentétes magyarázatot fűzzön az OVB.
Szigeti Péter elnök arra hivatkozva tartotta fontosnak a kiegészítést, hogy a választási bizottságot az elmúlt hetekben szerinte komoly politikai támadások, sőt fenyegetések érték.
Szigeti egyébként a döntés után úgy nyilatkozott, hogy „nem szakmai meggyőződése, hanem kizárólag a törvényesség és az alkotmányos rend mindenekfelett való tisztelete miatt vette tudomásul az Alkotmánybíróság jogértelmezéseit az OVB”.
Ismert, az OVB június 11-én halasztotta tegnapra a döntést a három fenti kérdésről, pedig az AB június 5-én már másodszor semmisítette meg a hitelesítést megtagadó határozatot. Akkor Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke egyértelművé tette: döntéseik mindenkit, így az OVB-t is kötik. Orbán Viktor Fidesz-elnök a múlt héten jelezte: ha az OVB, dacolva az AB egyértelmű állásfoglalásával, ismét megtagadná a kérdések hitelesítését, kis alkotmányos válság robbanna ki, amit szerinte a köztársasági elnök sem hagyhatott volna szó nélkül.
Új menetrend. Információink szerint a Fidesz elnöksége úgy döntött, hogy ősszel, amikor megkezdődhetnek az aláírásgyűjtések a hat kérdésben a népszavazás kiírásához, felveszik hetediknek azt a kérdést is, amelynek hitelesítését egy házaspár kezdeményezte a több-biztosítós egészségügyi modell bevezetésének megakadályozása érdekében. (Erről a kérdésről ma dönt az Alkotmánybíróság.)
Úgy tudjuk – mivel várhatóan mindenképp az Alkotmánybíróság elé kerül még egyszer a mostani három kérdés, valaki úgyis megtámadja az OVB tegnapi határozatait –, a Fidesz ősszel újra benyújtja az első három kérdés hitelesítését a választási bizottság elé, hiszen azokat ugyan jóváhagyta már az OVB, de az aláírásgyűjtés határideje július 9-én lejár. A legnagyobb ellenzéki párt egy népszavazás megtartását szeretné mind a hat kérdésben, ennek érdekében kell újra az OVB-hez fordulnia a korábban már jóváhagyott kérdésekkel is, míg a vizitdíjról, napidíjról és a tandíjról szóló kérdésekben azért lehet csak ősszel megkezdeni az aláírásokat, mert az Alkotmánybíróság nyáron ítélkezési szünetet tart. A Fidesz tegnap este újabb elnökségi ülést tartott, ahol a referendummal kapcsolatos teendőket vitatták meg. A KDNP részéről Rubovszky György úgy reagált: végre a jog szerint járt el a választási bizottság, s figyelembe vette az Alkotmánybíróság iránymutatásait. Halász Zsuzsa KDNP-szóvivő üdvözölte, hogy az OVB érintett tagjai az utolsó pillanatban visszafordultak arról az antidemokratikus útról, amit korábban választottak maguknak.
– A kormány akkor alakítja ki stratégiáját, ha a referendum végigjárja az alkotmányos utat, és a köztársasági elnök kiírja a népszavazás időpontját – kommentált Budai Bernadett kormányszóvivő. Jelezte: a kabinet érvelni fog a voksolást megelőző kampányban, és meggyőződése, hogy az igazságtalan viszonyokat konzerválni akaró ellenzékkel szemben el tudja fogadtatni az emberekkel a reformintézkedéseket. Nyakó István (MSZP) úgy fogalmazott: a Fidesz reformellenes, maradi népszavazási kérdéseivel szemben az MSZP használni akar az országnak, ezért ki fog állni elvei mellett. Az SZDSZ tudomásul veszi az OVB döntését, és áll elébe a népszavazásnak, az MDF tiszteletben tartja a testület határozatát.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
