A jó kompromisszum

Pataky István
2007. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg egyetlen intézmény létezik, ahol a nemzetpolitikai kérdésekben közös nevezőre tudnak jutni a pártok, s egységes fellépésük sem számít kuriózumnak. Fájó, ennek az intézménynek nem Magyarország ad otthont, hanem Brüsszel és Strasbourg. A Magyar Állandó Értekezlet indoklás nélküli felszámolása után ma csak az Európai Parlament (EP) ad keretet arra, hogy az ott képviselettel rendelkező anyaországi pártok a határon túli magyar szervezetek szintén jelen lévő politikusaival karöltve igyekezzenek az öreg kontinens döntéshozói, véleményformálói elé tárni a Szlovákiában, Romániában kisebbségben élő magyarság gondjait. Kijelenthető, az EP padsoraiban ideológiamentesen működik a magyar–magyar együttműködés. Éppen ezért létfontosságú, hogy az erdélyi magyarságnak az ősszel esedékes romániai EP-választások után is legyen képviselete az egyik legfontosabb európai fórumon.
Jelen állás szerint az RMDSZ listája Tőkés László független jelölttel mérkőzik meg az EP-helyekért. Különböző érvek hangzanak el mindkét fél mellett vagy ellen, az viszont majdhogynem ténykérdés, hogy ennek az egyébként hiánypótló és nemes küzdelemnek a végeredménye lesújtó lesz: európai képviselet nélkül marad a magyarság. Tény, sokan ezt sem tekintik tragédiának, hiszen két év múlva újra EP-megméretésre kerül sor, ezúttal minden uniós tagállamban, addigra pedig talán már valóban okulnának a kudarcból az erdélyi szembenállók. Csakhogy az RMDSZ – amely kora tavasszal még dölyfös magabiztossággal utasította el az erdélyi magyar közös lista ötletét – időközben túl van egy csúfos kudarcon. A májusi népszavazáson a magyarság túlnyomó többsége távolmaradással, illetve a posztkommunista hálózat felszámolását célul tűző román államfő melletti vokssal fejezte ki egyet nem értését a Markó Béla vezette szövetséggel, amely a liberálisokkal, az Iliescu-féle szociáldemokratákkal és a magyarellenes Nagy-Románia Párttal karöltve hangolt Basescu ellen. Vannak arra utaló jelek, hogy Markóék valamit okultak a történésekből. És itt nem a miniszterelnök-helyettesi posztról való távozásra gondolok, hiszen ez a pozíció – amely az oktatás felügyeletét is biztosította – már jó ideje kényessé vált Markónak, miután a kolozsvári egyetemen kialakult helyzetet az illetékes bársonyszékből gyakorlatilag tétlenül figyelte. A referendum után az RMDSZ-nek tudomásul kellett vennie, hogy elvesztette szavazói bizalmát, ez pedig a jövő évi romániai választásokon parlamenti részvételének elvesztésébe kerülhet. Azaz most már a szövetségnek van szüksége a kiegyezésre és a továbbra is népszerű Tőkés Lászlóra.
Tusnádfürdőn vagy máshol, de rövid időn belül kétségkívül megvalósul az erdélyi magyar–magyar párbeszéd. Az RMDSZ tegnap helyet kínált az EP-listán a református püspöknek. Miután biztos bejutást csak az első két pozíció garantálhat, Tőkés első vagy második jelölt lehet. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke feltételként szabta, hogy a listáról távolítsák el azokat a politikusokat – így a listavezető Nagy Zsoltot –, akiket korrupcióval gyanúsítanak. A végső megegyezéshez kompromiszszum szükségeltetik. Az engedmény nagyobbik felét a logika szerint az RMDSZ-nek kellene vállalnia, hiszen jelenleg a szövetség tekintélye valahol a béka feneke alatt található. Markóék a különböző színezetű bukaresti kormányokban évek óta bizonyították kompromisszumkészségüket román partnereik irányában. Most ez a kompromisszum valóban az erdélyi magyarság javát szolgálná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.