A kormánynak nincs dolga Vadász ügyével

Ezzel az üggyel nincs dolgom – kommentálta Daróczi Dávid kormányszóvivő Vadász János egykori kormánymegbízott ügyét, aki még múlt héten az Andrássy úton incidensbe keveredett egy biciklis futárral, akit egy pisztollyal fenyegetett meg. A nyomozás állásáról a rendőrség nem adott tájékoztatást, mindössze annyit mondtak, még a héten szeretnék lezárni az ügyet. Bár nyilatkozni nem kívánt, Vadász János lapunknak annyit elmondott: nincsen képviselői igazolványa, és „játékpisztolyt” vett elő a konfliktus során.

Hírösszefoglaló
2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vadász János csak volt kormánybiztos és volt szocialista tisztségviselő, így ezzel az üggyel nincs dolgom – reagált a kormányszóvivő. Azzal kapcsolatosan, lehet-e fényképes parlamenti belépője Vadásznak, Daróczi Dávid úgy fogalmazott, hogy parlamenti ügyekhez kormányszóvivőként nincs köze.
Az incidensről a Blikk szombaton számolt be. A lapnak a sértett elmondta, hogy egy szürke színű autó leszorította őt az útról, mire rémületében a gépkocsi tetejére csapott, és szidalmazni kezdte a sofőrt. A 25 éves fiatalember elmondása szerint az autós „elővette képviselői igazolványát”, és követelte, hogy a futár is igazolja magát. Amikor a fiatalember erre nem volt hajlandó, a sofőr autójából pisztolyt vett elő, és megfenyegette őt. Egy üzlet és egy kávézó tulajdonosa a fiatalember segítségére sietett, ekkor az autós visszaült kocsijába, és elhajtott.A cikk megjelenése után a Népszabadság azt állította, hogy Kontrát Károly fideszes képviselő volt a fegyveres fenyegetőző. Az ellenzéki politikus jogi lépéseket helyzett kilátásba a lap ellen, amely tegnapi számában bocsánatot kért Kontráttól a „téves és elhamarkodott” tájékoztatásért. Vadász János vasárnap ugyanis maga jelentkezett a rendőrségen, állítva: valójában őt támadták meg, ezért kellett jogos önvédelmet alkalmaznia. Elmondása szerint az Andrássy úton rádudált a szabálytalankodó biciklistára, aki a piros lámpánál utolérte, az autójába kapaszkodott, és szidalmazni kezdte a politikust.
Vadász János szerint az ekkor elővett fegyverhez semmilyen engedély nem kell, és töltény sem volt a pisztolyban. Vallomása alapján a politikus arra kérte az oda gyűlő embereket, hívjanak rendőrt, de azok nem segítettek; ekkor szállt vissza autójába, és hajtott el. Miután kiderült, hogy a fegyveres fenyegető nem országgyűlési képviselő, a garázdaság miatt indított eljárást a BRFK VI. kerületi rendőrkapitánysága vette át. Itt érdeklődésünkre tegnap azt mondták, van fejlemény az ügyben, de arról csak a BRFK adhat tájékoztatást.
Jármy Tibor közlése szerint viszont semmiféle publikálható újdonság nincsen, az ellentmondások feloldásához további eljárási cselekményeket kell elvégezniük. A BRFK szóvivője ugyanakkor hozzátette, hogy az ügyet még a héten szeretnék lezárni.– Nem vagyok képviselő, így nincsen képviselői igazolványom, a személyimet mutattam fel az incidens során – állította lapunknak Vadász János. A volt szocialista politikus azonban nem kívánt bővebben nyilatkozni, így a fegyverére vonatkozó kérdésünkre csak annyit mondott, hogy egy teljesen ártalmatlan „játékpisztolyt” volt nála, amit tegnap leadott a rendőrségen.
Vadász János 1989 és 2002 között volt a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Miután részt vett az MSZP 2002-es választási programjának megalkotásában, a közszolgálat reformjáért felelős kormánymegbízottá nevezték ki. Amikor tavaly tavasszal Gyurcsány Ferenc a reform elhalasztásáról döntött, Vadász a felmentését kérte, amit a kormányfő elfogadott. Mivel a koncepció normaszövege nem volt hozzáférhető, az általánosságokban ismertetett terveket számos kritika érte a köztisztviselői érdekképviseletek részéről, igaz, a közalkalmazotti szakszervezetek támogatták azokat. Szakmai körök ugyanakkor már 2003 óta hangoztatták, hogy az eredeti tervek szerinti 300-400 milliárd forintot igénylő reformra nem lesz pénz. A Közszolgálati Reform Kormánymegbízotti Hivatal 2002-es felállítása, működtetése, valamint a szakmai tanulmányok, felmérések, közvélemény-kutatások költségei összesen 210 millió forintot emésztettek fel. A hivatal 2002 októberétől 2004 márciusáig a munkaügyi tárcánál működött, ez az időszak 65-66 millió forintba került az adófizetőknek. Bár Vadász már 2003-ban bejelentette, hogy koncepciója elkészült, az új szabályozás akár az uniós csatlakozás előtt életbe léphet, 2004. márciustól a hivatal a Miniszterelnöki Hivatalhoz került, ahol októberig újabb 145 millió forintba kerültek a költségek. A volt érdekvédő hat hónapos felmondási idejéig – ezalatt „eseti feladatokat” látott el – továbbra is kapta államtitkári rangnak megfelelő fizetését, kisebb iroda, titkárnő, gépkocsi és sofőr állt rendelkezésére.
Nem sokkal később megjelent a volt kormánymegbízott könyve Közszolgálati reform címmel, amelyben megtalálható volt az elhalasztott reform általános részének normaszövege is. Ez azért érdekes, mert korábban hiába kérték, a közszféra szakszervezetei nem láthatták és véleményezhették a dokumentumot. A könyv bemutatóján az érdekvédők meg is jegyezték, hogy végre hozzáférhetővé vált „az eddig gondosan eltitkolt” normaszöveg.A 2006-os választásokon Vadász a 166. helyen szerepelt az MSZP országos választási listáján. Sikertelen szereplése után tavaly kilépett a pártból, illetve lemondott az MSZP művelődési tagozatának ügyvezető elnöki tisztéről is.Vadász János vezetésével februárban alakult meg a 45 év feletti korosztály foglalkoztatását segítő Szenior Foglalkoztatási Szövetség. A szervezet egyéni tagjainak évenként ezer, a szervezeti tagoknak tízezer, a pártoló tagoknak – főként multinacionális cégeknek – százezer forintos tagdíjat kell fizetni.
Már idén legalább 50 ezer egyéni, 500 szervezeti és 500 pártoló tagra, azaz mintegy százmillió forint tagdíjbevételre számítanak. Vadász János ekkor úgy fogalmazott, szakértői gárdájuk felkészültsége alapján hazai és uniós támogatásokra egyaránt jó esélylyel pályáznak. Mint mondta, a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban pozitívan fogadták a terveket, várhatóan a tárca intézményeként működő Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól nyernek támogatást. Az unióban pedig a foglalkoztatás bővítésével, a diszkrimináció elleni fellépéssel összefüggő pályázatokra is jelentős források szabadulnak fel – tette hozzá. Figyelemre méltó, hogy a Magyar Távirati Iroda tegnap erősen PR-ízű tudósítást jelentetett meg, mely szerint a szövetség őszre száz új klubot akar alapítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.