Áldás vagy átok?

Hiába a rekordmagasságokba szökő, a napokban már hordónként 77 dollár körül járó nemzetközi olajár, a hatalmas bevételek sok esetben véres polgárháborúkat és diktátorokat támogatnak Afrikában. Különösen igaz ez Szudánra és Szomáliára, ahol egy, a média által elfelejtett háború dúl – hivatalosan a terrorizmus ellen, a valóságban pedig az olajlelőhelyek koncessziós jogaiért.

2007. 07. 23. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább növekszik a világ olajigénye a következő esztendőkben – jósolják egybehangzóan a különféle elemzések. A fekete aranyban gazdag afrikai országok számára elvileg jó kilátásokat rejthetnek az előrejelzések, az eddigi tapasztalatok alapján azonban csak kevés államnak adatik meg, hogy tartós gazdasági növekedési pályára állíthassák gazdaságukat a mesés bevételeknek köszönhetően. Az évek óta polgárháború dúlta Szudánban például az olajjövedelmek impozáns, évi 6-7 százalékos GDP-növekedést hoztak, Afrika egyik leggyorsabban gyarapodó államává téve a koldusszegény Nílus menti országot. Ám eközben a kelet-szudáni dárfúri régióban gyilkos háború folyik a helyi olajkincs új kitermelési jogaiért – eddig kétmillió halott és négymillió menekült a mérleg. A hagyományosan észak–déli, illetve vallási ellentéteken alapuló konfliktust tovább olajozza, hogy az energiaexportért kapott dollárokat a szegénység enyhítése helyett jórészt fegyverekre költi el az Omar-al-Bashir vezette rezsim, tovább táplálva az arab milíciák és a helyi fekete lakosság véget nem érő háborúskodását.
Közben a nagyhatalmi politikai porondján is folyik a játszma. Ebben a Szudán kitermelt olajának 80 százalékát megvásárló, az emberi jogok megsértése miatt gyakorlatilag embargó alatt álló Kína és a dárfúri és kartúmi olajmezők kitermelési jogaiért küzdő Egyesült Államok áll szemben egymással. A patthelyzet megoldására a közelmúltban a legrosszabb megoldás született. Az új koncessziós jogokat ugyanis sietve a kitermelésben tapasztalatlan helyi vállalkozóknak juttatták, akik inkább a kormány iránti hűségük, mint szakmai tudásuk révén juthattak a zsíros üzlethez. A helyzetet rontja, hogy az amúgy is elég rossz minőségű szudáni olajat jóval a világpiaci ár alatt lehet értékesíteni, valamint az sem segít, hogy az eladáshoz szükséges olajvezetékek megépítéséhez további tőkére volna szükség. A legtöbb nyugati olajvállalatot azonban visszariasztja az esetleges újabb szankciók veszélye, illetve a dárfúri menekültkérdés rendezetlensége. Az Economist brit gazdasági hetilap szerint 2003-ban a Talisman kanadai cég ezek miatt távozott az országból, csakúgy mint tavaly a Cliveden svájci csoport, miközben Észak-Dárfúrban hat arab cég alkotta konzorcium nyert kitermelési lehetőséget. Az új koncesszió tulajdonosait egytől egyig az előző olajminiszter érdekeltségébe tartozó Hi-Tech Petroleum-csoporttal fenntartott baráti kapcsolatok fűzik össze.
A szudáni helyzet sokban hasonlít Szomáliára, ahol az évtizedek óta tartó polgárháború egyik legfontosabb tétje, hogy ki tartsa a kezében a helyi olajmezőket. Még csak papíron rögzítették azokat a terveket, amelyek szerint az amerikai Conoco, Amoco, Chevron és Phillips cégek szállnának be az afrikai olaj kiaknázásába, amit egyelőre a biztonsági helyzet nem tesz lehetővé. Az etióp segítséggel viselt terrorizmus elleni háború a Reuters szerint „az amerikaiak hallgatólagos beleegyezésével” folyik. Sőt a The New York Times is „burkolt USA-támogatásról” írt a Moga-disuért, a szomáliai fővárosért vívott 16 éves konfliktus kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.