Alkotmánybírósági verdikt a kitüntetésekről

Várhatóan ma kerül nyilvánosságra az Alkotmánybíróság állásfoglalása, amely a köztársasági elnök kitüntetési jogkörét tisztázza – méghozzá minden bizonnyal Sólyom László államfő megelégedésére.

Joó István
2007. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László köztársasági elnök még 2006 márciusában fordult az Alkotmánybírósághoz (AB), azt tudakolva, meddig terjed az ő kötelezettsége, mérlegelési joga a kitüntetettek névsorának aláírása kapcsán. Miután Gyurcsány Ferenc miniszterelnök június 21-én (elődje, Medgyessy Péter öt évvel ezelőtti kísérletét megismételve) levélben javasolta Horn Gyula volt kormányfő kitüntetését 75. születésnapja alkalmából, Sólyom a döntését az AB küszöbönálló állásfoglalásától tette függővé. Lapunk már a múlt héten hírt adott arról, információink szerint a taláros testület állásfoglalása elkészült, és annak értelmében az államfő igenis megtagadhatja a kormányfő által javasolt személyek kitüntetését, ha az elismerés sérti az államszervezet demokratikus működését. Ismeretes, Sólyom a kormányfői felterjesztésre reagálva azt közölte a sajtóval: a Magyar Köztársaság alkotmánya értékrendjével ellentétes volt Horn 1956-os tevékenysége, ezért aggályosnak tartja az állampárti külügyminiszter kitüntetését.
A Gyurcsány kitüntetési javaslatából kerekedő botrány okán is felvetődik: vajon a volt karhatalmista Horn helyett miért nem Nagy Imre, a forradalom miniszterelnöke kap – posztumusz – kitüntetést? A kitüntetésadományozásról szóló kormányhatározat ezt, úgy tűnik, lehetővé teszi: „Állami kitüntetés posztumusz adományozására (…) akkor tehető javaslat, ha az érintett személy a) hivatása teljesítése közben a nemzet, a haza biztonságának, az ország lakosságának védelme érdekében tanúsított hősies és önfeláldozó helytállása során vesztette életét, vagy b) a nemzet javát szolgáló kimagasló érdemek elismerését kizárólag az érintett halála akadályozta meg.”
Egyébként Horn Gyula egyáltalán nem változtatta meg 1956-beli véleményét. 1994-ben, amikor pufajkásmúltját felemlítették a parlamentben, egy odavetett „Na és?” kíséretében ismerte azt el. A Die Weltnek tavaly kijelentette: „A pufajkások osztagában a törvényes rendet védtem.”
Az 1956. december elején létrejött első karhatalmi ezredek már december 6-án vérengzésbe fogtak. A Marx téri vérengzéskor Horn Gyula is jelen volt. A pufajkások hírhedt szerepe a forradalom megtorlásában a december 8-val kezdődő sortüzekkel és az Ausztriába menekülő forradalmárok elleni golyószórózással teljesedett ki. Sokak szerint kétes továbbá Horn Gyula 1989-es dicsősége, illetve meghatározó szerepe a vasfüggöny lebontásában. Az 1989. augusztus 19-i páneurópai piknik ötletgazdája a korabeli MDF debreceni csoportjának aktivistája, Mészáros Ferenc volt. A debreceni MDF a soproni ellenzéki kerekasztallal karöltve járta ki a határsávban megtartandó demonstratív rendezvény lehetőségét, amint arra lapunk ez év április 11-i számában Mészáros visszaemlékezik. Igazából Pozsgay Imre akkori államminiszter karolta fel a civil kezdeményezést, elvállalva a fővédnökséget Habsburg Ottóval együtt.
Félrevezető a piknik helyszínén, a sopronpusztai kapunál 2004-ben felépített obeliszk szövege: „Ezen a helyen vágta át 1989. augusztus 27-én a két külügyminiszter, Magyarország részéről Horn Gyula és Ausztria részéről Alois Mock az úgynevezett vasfüggönyt.” A vágás tíz kilométerrel arrébb történt. Azt Németh Miklós nyilatkozta a Heti Válasznak néhány éve, hogy az osztrák– magyar határ megnyitása nem annyira Horn külügyminiszter, hanem sokkal inkább az ő korabeli kormányfői kompetenciája és döntése volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.