Arccal az ellenkampány felé

2007. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ember legyen a talpán az a kitartóan hűséges MSZP-szimpatizáns, aki el tud igazodni azon, miként tehet saját pártja kedvére a népszavazási kezdeményezések ügyében. Kezdetben minden rém egyszerűnek tűnt, hiszen nem kellett a szocialista direktívák követéséhez más, mint hogy a referendumnak még a gondolatától is irtózattal forduljon el, s mefisztói kacajjal fogadja a Fidesz invitációját a szavazóurnákhoz. Most azonban egyre bonyolódik a helyzet, hiszen van már egy olyan népszavazási törekvés, amelyet az utódpárt is támogat. Gyengébbek kedvéért: ez az a bizonyos Kálmán László nyelvész által indukált, háromkérdéses kontra, avagy népszavazás elleni népszavazás.
Csak látszólag szofisztikus a kérdés: lehet-e egy alkotmányos akció ellen, egyszersmind mellette is kampányolni? Ha ugyanis azt mondják: nem kell frusztrálni az embereket olyan felesleges felvetésekkel, mint legyen-e vizitdíj, tandíj meg kórházi napidíj, akkor nem buzdíthatnak parallel arra is, hogy igenis, csak nyilvánítsuk ki véleményünket szabad és emancipált állampolgárok módjára, helyesnek tartjuk-e ezeket az új, kifinomultabb állami pénzleszívási lehetőségeket.
Jól szemlélteti a Medián legfrissebb felmérése, hogy ez nem légből kapott, mondvacsinált dilemma. A kormánypártokkal szemben egyáltalán nem rosszindulatúan elfogult intézet drámai koalíciós mutatókat mér, ráadásul a megcsappant létszámú szocialista támogatók körében ennél is lanyhább szavazási hajlandóságot mutat ki. Az egzakt adatok arról is beszélnek, hogy a radikálisan leapadt MSZP-tábornak még kevésbé fűlik a foga egy népszavazás esetén elzarándokolni az urnákhoz. A megerősített, anyagilag ajnározott PR-csapat tehát máris hozza az eredményeket. Szívós munkával sikerült elérniük: ha most vasárnap lenne a referendum, elsöprő vereséget szenvedne a kormánypárti álláspont. S mondják még egyszer a hitetlenek, hogy feneketlen kútba önti a koalíció a százmilliókat, amikor a kommunikációra szórja a pénzt számolatlanul…
E gondolatfutamot prognosztizálhatóan valótlannak nyilvánítja majd a lendületet lendületre halmozó kormányoldal. Hisz dehogyis felkészületlenek ők a népszavazási kommunikációra! Meg is mondta a frankót nem más, mint Gyurcsány Ferenc, aki elementáris erejű ellenkampány ígéretével fagyasztotta meg a vért a polgári oldal ereiben. Előtte azonban még farkasszemet kell nézni egy leküzdendő problémával, úgymint az aláírások összegyűjtése. Ami persze MSZP-éknél alapjáraton úgy menne, mint a vihar. Csakhogy a szemérmes szocialisták – legalábbis nyilatkozataik szerint – nem akarják beleártani magukat a nyelvész kompetenciájába. Rossz nyelvek szerint a jelenlegi, minden eddigit alulmúló MSZP-s népszerűtlenséget és brutális elutasítottságot hozó közvélemény-kutatások fényében ezzel az önmegtartóztató gesztussal inkább az akadályokat szeretnék elgördíteni a támogató aláírások összegereblyézése elől.
De mi lesz akkor, ha a kitűnő Kálmán nem tudja még a beharangozott civil (?) szervezetek közbenjárásával sem hozni a kötelező gyakorlatot, s a rokoni-baráti-üzleti kör mégsem olyan terebélyes, hogy kiadja a kétszázezer aláírást? Vajon mi menti meg az utódpártot attól, hogy mindenki a neokommunisták fiaskójaként könyvelje el a kudarcot? Pártpreferenciától függetlenül kizárhatjuk ugyanis, hogy csupán Kálmán László hősies Don Quijote-i szélmalomharcának rovására írná bárki az elégtelen számú támogatót. Halkan jegyezzük meg: a segítségnyújtás elmulasztásával máris hozta az MSZP az őszödi cserbenhagyásos formát. Kálmán a Hír TV-nek a benyújtás után leszögezte, hogy szívesen fogadná a szocialisták segítő jobbját is az aláírásgyűjtésben, a pártfunkcionáriusok pedig siettek megnyugtatni mindenkit: segítenek. (Megbízhatatlanság: MSZP a neved?)
Kíváncsiak vagyunk, miként tudja majd áthidalni azt az ellentmondást a Kálmán–MSZP-tandem, hogy bár szükségtelennek, sőt károsnak tartják a népszavazást a magasságos kormányzat isteni kinyilatkoztatásszerű reformjaival szemben, egy akrobatikus logikai bukfenccel mégis az aláírásgyűjtő ív szignálására akarják rábírni maradék fanatikus híveiket. A végén még annyira összezavarják a lelkes szocialista híveket, hogy nagy igyekezetükben rohannak kézjegyükkel ellátni a Fidesz és a KDNP kezdeményezését.
Tudjuk persze az MSZP-funkciktól, hogy állítólag beszállnak ők a Kálmán-féle ellenreferendum-bizniszbe – majd ha meglesz ama fránya kétszázezer érvényes állampolgári szignó. Akkor viszont megint csak ott fognak tornyosulni a leküzdendő gondok a szentséges kommunikációval. Hisz a paradox, ellentmondásos okfejtésekkel agyonvegzált híveknek most ismét meg kell barátkozniuk azzal, miként lehet egy szájból hideget és meleget fújni. Utálni is a népszavazást, meg támogatni is, s közben megkülönböztetni a rühellésre kijelölt Fidesz-kérdéseket a megbízható MSZP–Kálmán-féle kérdésektől.
A még hivatalban lévő miniszterelnök bátonyterenyei kampányrendezvényén ráadásul pluszban segített teljesen megkeverni hallgatóságát népszavazásügyben. Azt nemigen lehetett tudni ugyan, miként került a csizma – akarom mondani: a népszavazás – a helyi polgármester-választás asztalára. Gyurcsány mindenesetre előcitálta, s valami olyasmit mondott, hogy miként a bevásárlókocsikba sülylyesztendő húszforintosokra, úgy van szükség például a vizitdíjra, mert ebből lesz a rend és az együttműködés. A jelenlévők fegyelmezetten hallgatták végig a nehezen dekódolható sületlenséget, bár túl sok nyertes nem lett volna, ha azon frissiben kvízkérdésre adják fel a megfejtést. Az igazi feketeleves viszont majd akkor jöhet el, ha az immár végképp összekuszált lelkű, ám töretlenül hűséges szocialista hívek majd egyetlen húszforintossal akarnak vizitdíjat, illetve kórházi napidíjat fizetni a kormányfőre való hivatkozással. Szélsőséges esetben még az is előfordulhat, hogy egyesek – Gyurcsány intencióinak megfelelően – pénzérmét akarnak bedobni az urnába. Pedig jobban teszik az emberek, ha a műbaloldali milliárdosnak még ezt a példabeszédet sem hiszik el. Gyurcsány ugyanis nem túl sűrűn járhat bevásárolni; másként tudná, hogy azt a bizonyos pénzérmét mindenki visszakapja. (Vagy azt hiszi, hogy húsz forintért egész bevásárlókocsit lehet venni?) Ezzel szemben a visszatérítés a vizitdíjról és társairól korántsem mondható el. Csakúgy, mint az összes kizsarolt – elvileg az állami szolgáltatások formájában visszajuttatandó – pénzbefizetésünkről, aminek titkosított sorsáról immár halvány segédfogalmunk sem lehet.
Ne legyünk persze még tréfából sem álnaivak: a kormányfő és tettestársai mindent el fognak követni, hogy a népszavazást lépten-nyomon akadályozzák, akár a legdurvább eszközökkel is. A legvalószínűbb az, hogy miután szavazóbázisukat végképp amortizálták, bojkottálni akarják a referendumot. Késő lesz azonban a bánat, eb a gondolat. Folyamatos hisztériakeltésükkel éppen ők keltik azt a benyomást a társadalomban, hogy nem csupán technikai részletkérdésekről szavazhatunk, hanem sokkal inkább a hazug kormány sorsáról. Hogy mégsem működhet az ország vezetése korlátlan felelőtlenségű társaságként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.