Az alkoholizmus szenvedélye tizedeli az ausztrálokat

Akár egészségügyi katasztrófához is vezethet Ausztráliában az alkoholizmus szenvedélye. Ma már minden nyolcadik ember veszélyes mennyiségű szeszes italt fogyaszt az ötödik kontinensen, így a következő húsz esztendőben rohamosan szaporodik majd a májzsugorodásban, daganatos betegségekben és agyi rendellenességekben szenvedők száma. Átlagban tíz ausztrál hal meg naponta az alkoholizálás következményeként, s felmérések szerint 230 ezer gyerek állandóan azt látja otthon, hogy a szülei közül valamelyik iszik.

Arday Attila
2007. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen a kultúránk, elfogadja a társadalmunk az alkohol iránti rajongást, sőt még valamennyire támogatja is – fogalmazott a sydneyi St. Vincent kórház egyik docense.
– Az alkohol minden más káros szert megelőz a halálozási okok között, ehhez képest a heroin és a többi kábítószer elenyésző mennyiségű problémát okoz.
A jelenség igazolja arrafelé a mondást, amely szerint az emberiségnek két nagy ellensége van: a jólét és a szegénység. A bevándorlóktól származó többségi lakosság az előbbiben szenved, ami történik – az Ausztrál Nemzeti Drogtanács szerint –, a gazdagságot tükrözi, hiszen az embereknek több pénze marad sörre, borra és tömény italra – ezek ára ráadásul csökkent. Az érintett családokat tovább sújtja, hogy a baj folyományaként egyre több a fizikai bántalmazás és a szexuális erőszak.
A bennszülötteket, a fehérbőrűekkel ellentétben, éppen a nyomor és a kilátástalanság vezeti arra, hogy az alkoholhoz forduljanak. Körükben hatalmas a munkanélküliség, hiányos az egészségügyi ellátás és az oktatás, mindezek következményeként úgy érzik, messze lemaradtak a többségi társadalomtól. Köztük még nagyobb pusztítást végeznek a szenvedélybetegségek, mint bármely más népcsoportban, az italozás következményeként másfél naponta meghal egy őslakos, ami azért is riasztó, mert az összlakosság két százalékát sem teszik ki. A leggyakoribb közvetlen halálok a lerészegedett férfiaknál az öngyilkosság, alkoholista nőknél pedig a májkárosodás és az agyvérzés – de az erőszakosság és balesetek is szedik rendre a maguk áldozatait.
A legcivilizáltabb régióban, Új-Dél-Walesben kórházi ellátással és tanácsadással még féken tudják tartani az iszákosságot, de a távoli Nyugat-Ausztráliában, az északi területeken és Queenslandben egyelőre alig van esély a gyógyulásra. Bár néhány bennszülött közösségben már betiltották a szeszes italt, a csábítás nagyobb erő; az elszigetelt települések helyzetét időzített bombához hasonlítják a szakemberek, amely már felrobbant. A következő években ezért még több szenvedést és boldogtalanságot hoz majd a törzsi világra.
Az őslakók szerint az alkohol nem más, mint az ő összetört lelkük. Mégis hiszik, hogy túlélik ezt a népbetegséget is, és saját kultúrájuk segít a gyógyulásban. Azt viszont még ők sem tudják, hogyan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.