Vihart kavart a kormánypolitikusok arcképének kihelyezése vizitdíj-automaták mellé. Daróczi Dávid kormányszóvivő reagálására, amely szerint a fideszes politikus arra használja fel – vélt vagy valós – hatalmát, hogy a pártpolitikai csatározásokat bevigye a közintézmények falai közé, Ódor Ferenc azt mondta: nem egészen érti, miért bánt valakit, hogy kitették a fotójukat, hiszen az ő intézkedéseikről van szó.
Ódor Ferenc szavai szerint Borsod megyében teljes a káosz a betegellátás terén, de e tény a kormányfőt, illetve volt és jelenlegi egészségügyi miniszterét nem zavarja. A közelmúltban megtartott egészségügyi demonstráció miskolci színhelye, illetve a megszólalók személye tömegeket vonzott, s leginkább azok az emberek tették tiszteletüket a rendezvényen, akiket az egészségügy szétverése valamilyen formában érint – hívta fel a figyelmet az elnök.
Emlékeztetett: elérkezett az idő, amikor pattanásig feszült helyzetben kellene megtartani a betegellátás működőképességét. Csak Borsodban 300 egészségügyi szakember álláshelye szűnik meg, ráadásul a megyei önkormányzati fenntartású miskolci Szent Ferenc Kórház leépítése, funkcióinak átadása a miskolci Semmelweis Kórháznak az adófizetők 280 millió forintjába került. A betegeket vizitdíj fizetésére kötelezték, ugyanakkor a várólista intézményrendszere tovább csökkenti a gyógyulás esélyeit. Ilyen körülmények között döntöttek úgy a kórházak, a felelősöket a betegeknek is látniuk kell, amikor a vizitdíj-automaták mellett várakoznak.
Rámutatott: az orvosok, szakápolók jövője szintén kétséges, s úgy látszik, azért tanultak hat évet az egyetemen, hogy Nyugat-Európában kamatoztassák tudásukat, vagy pedig álláskeresőként növeljék az állam szociális célú kiadásait. Ódor Ferenc kitért a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Oktató Kórház ügyére is, hiszen – mint mondta – az intézmény eddig sosem volt olyan helyzetben, hogy veszteséggel kellett volna számolnia az év végén. Most ezzel a helyzettel kell szembenézni, hiszen a deficit hamarosan eléri a félmilliárd forintot.
A kormányszóvivő azon mondatára, amelyben „a vizitdíj százmilliós fejlesztési forrásokat jelent a kórházaknak, amelyek a pénzből új eszközöket vásárolhatnak, vagy felújíthatják az épületeiket”, Ódor Ferenc annak a véleményének adott hangot, hogy „pénzügyileg ez a kijelentés nagyon veszélyes”. Példaként említette, hogy havi 120 millió forintot vesznek el a Borsod megyei kórháztól, és évente jön be körülbelül 120 millió forint a vizitdíjból. – Ez egyszerűen annak a pénznek a részbeni kompenzálása, amit elvonnak – tette hozzá.
A Világgazdaság információja szerint a vizitdíj-visszaigénylések egyelőre nem adnak sok munkát az önkormányzatoknak. A szabályok szerint a huszadik alkalom után kifizetett összegeket a lakóhely szerinti önkormányzat jegyzőjétől utólag vissza lehet igényelni. A lanyha érdeklődés egyik oka az lehet, hogy a betegek még nem merítették ki a keretet, de az is lehet, hogy „sokaknak drágább az idejük, mint a visszakapott pár száz forint”.
Tüntetés gyászruhában. Gyászruhás szülők tartottak néma tüntetést gyertyagyújtással az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) budapesti székházánál tegnap, tiltakozásul amiatt, hogy az OEP mától megvonja a finanszírozást a beteg gyermekeket szállító Szemem Fénye Alapítványtól. A pécsi székhelyű alapítvány kuratóriumi elnöke petíciót kívánt átadni az egészségbiztosító főigazgatójának, kérve, hogy ne szüntessék meg támogatásukat. A főigazgató más irányú elfoglaltságai miatt a petíciót az OEP szóvivője, Molnár Barbara vette át, aki közölte: a jogszabályok szerint nem finanszírozhatnak olyan alapítványt, amelynek 90 napon túli köztartozása van. Márpedig a Szemem Fénye Alapítvány 10 millió forinttal tartozik az APEH-nak. Ha rendezik a hátralékot, akkor újra tárgyalhatnak a finanszírozásról – tette hozzá a szóvivő.
Gyura Barbara, az alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: szeptemberre várják az egyszázalékos adófelajánlásokból járó összeget, amelyből várhatóan ki tudják fizetni a köztartozást.
A Szemem Fénye Alapítvány 2003 óta látja el 14 megyében a daganatos és leukémiás gyermekek szállítását öt autóval, amelyből eddig három működtetését finanszírozta az OEP. Tavaly 11,4 millió forintos finanszírozási támogatást kaptak.
Veszélyes bűnözőt tartóztattak le a hatóságok
