Brutális jelképgyalázás Várpalotán

Két héttel ezelőtt vélhetőleg egy éjszaka alatt tettek tönkre, gyaláztak meg nemzeti és vallási jelképeket Várpalotán. A rendőrség szerint sem vallási, sem nemzeti jelkép meggyalázásáról nem lehet beszélni. Jelenleg a szakértői véleményekre várnak, hogy egyáltalán rongálás történt-e, vagy a kárt más behatások okozták. Az egykori szocialista fellegvár frissen megválasztott fideszes polgármestere úgy véli: egyértelműen politikai indíttatású, gyalázatos akciókról van szó. A folyamatnak pedig csak akkor lehet véget vetni, ha a történteknek lesznek következményei. Ettől azonban pillanatnyilag messze állunk.

Szarka Ágota
2007. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június 17-ről 18-ra virradó éjszaka vasfűrésszel vágták el a várpalotai Thury-vár előtt álló, hatméteres, nemzetiszínű szalaggal körbetekert zászlótartó rudat, majd kidöntötték. Megrongálták Csík Ferenc olimpiai bajnok emléktábláját: az úszó 1936-ban Berlinben szerzett dicsőséget Magyarországnak. Majd a Trianon Múzeum kertjében álló, a nemzet szétszaggatásának 85. évfordulóján felállított, nagy fakeresztet fűrészelték el és döntötték a porba ismeretlen tettesek – mondta Németh Árpád (Fidesz) polgármester.
– Ha a megsemmisítésre, meggyalázásra kiszemelt célpontokat nézzük, elenyésző a valószínűsége, hogy egyszerű garázdaság történt, alapos a gyanúm, hogy politikai indíttatású akciókról van szó – összegezte véleményét a történtekről a polgármester. Mint ismeretes, az egykori bányászváros a rendszerváltozás óta bevehetetlen szocialista fellegvárnak számított. A tavalyi önkormányzati választásokon azonban fordult a kocka, a Fidesz nyert. Az új vezetés színrelépése után pedig elkezdtek „kipotyogni a csontvázak a szekrényekből”, mint lapunk is tudósított róla, százmilliós visszaélések ügyében folynak vizsgálatok. Ahogy a polgármester fogalmaz, talán ez is az egyik oka lehet, hogy magasra csapnak az indulatok.
Németh Árpád az előzményeket felelevenítve elmondta azt is: a városközpontban ma is létezik az az ötágú csillagos emléktábla, amelyen olvasható: 1945 áprilisában ott alakult meg a Magyar Kommunista Párt várpalotai szervezete. A választások előtt a helyi ’56-osok azt kérték tőle, tüntesse el az önkényuralmi jelképeket.
– Október 23. közeledtével mi ezt az emléktáblát nem összetörtük, leszereltük, hanem letakartuk. Ez történt március 15. előtt is. Mindkét esetben valakik leszaggatták a takaró anyagokat. Most pedig kidöntötték a trianoni keresztet, a zászlórudat, ami előtt esküt tettünk, és megrongálták az olimpiai bajnok emléktábláját, aki itt, Várpalotán készült fel a hazájának dicsőséget hozó versenyre. Az emléktáblát 2005-ben a Fidesz, valamint a városszépítő és -védő egyesület, a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör és a Várpalotai Bányász Sportkör állította politikai hovatartozásra való tekintet nélküli összefogással – derült ki szavaiból.
Szabó Pál Csaba, a Trianon Múzeum igazgatója elmondta: az országcsonkítás 85. évfordulójára a múzeum előkertjében felállított, nagyméretű fakeresztet a garázdák félig fűrészelték el, azután „lerúgták”. Ahogy fogalmazott, Várpalotán azon az éjszakán tervszerű, tudatos, koncepciózus rombolás történt: ugyanis a véletlenek ilyen láncolata nehezen elképzelhető. – A keresztet mindenképpen viszszaállítjuk, de úgy, hogy ennek a lelkiismeretlen, primitív cselekedetnek nyoma maradjon, okulásul – tette hozzá.
A múzeum és az önkormányzat is feljelentést tett: az önkormányzat rongálás, a múzeum a rongálás mellett vallási jelkép meggyalázása miatt.
Dániel-Tóth Zoltán, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője lapunkat úgy tájékoztatta: a rendőrség rongálás gyanújával folytat nyomozást. Egyelőre a szakértői véleményre várnak, hogy rongálás történt-e, vagy egyéb körülmények okozták a kárt. A nemzeti jelkép meggyalázásának gyanúja az eddigiek alapján nem is merült fel, mivel ennek a tényállásnak mások a kritériumai: a zászlótartó rúd ugyanis – hiába nemzetiszínű – nem tartozik a jelképeink közé. Az viszont csak az elkövetők kézre kerítése után deríthető ki, hogy a nemzeti színek szolgáltak-e indítékul. Elmondása szerint a büntető törvénykönyv nem tartalmaz vallási jelkép meggyalázására vonatkozó paragrafust, a keresztdöntés is rongálásnak minősül, amelynek büntetési tételét esetleg súlyosbíthatja, ha bebizonyosodik: vallásgyalázó céllal történt – közölte a szóvivő.
Eszerint a Tempfli József nagyváradi püspök és Nagy Károly várpalotai kanonok által megáldott trianoni emlékkereszt kidöntése büntetőjogilag ugyanolyan megítélés alá esik, mintha egy szétrúgott utcai padról vagy kukáról lenne szó. Nagy Károly atya ennek kapcsán elmondta: szívfájdító és megdöbbentő számára mindaz, ami történt. Felhívta a figyelmet arra is: Várpalota mindig is elkötelezett szocialista város volt, ennek ellenére a legsötétebb időkben sem történtek hasonló, vallás- és nemzetgyalázó atrocitások. Ő bízik benne, hogy ez a destruktív tendencia nem folytatódik. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy a „rongálókat” kézre kerítsék, és büntetésük kifejezze azt, hogy az ilyesfajta cselekedeteket a társadalom nem tolerálja. Ettől azonban pillanatnyilag elég messze vagyunk még: ahogy a rendőrség szóvivője elmondta, a rongálás tényét alátámasztó szakértői jelentésekre a leterheltségük miatt akár még hónapokat is lehet várni. Ettől függetlenül azért folyik a nyomozás – nyomatékosította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.