Putyin és a kínai elnök nélkül zajlik a BRICS-csúcs

A BRICS-országok kétnapos csúcstalálkozót tartanak Rio de Janeiróban. Az esemény mottója: „A Globális Dél együttműködésének erősítése az inkluzív és fenntartható kormányzásért”. A BRICS-országok közös nyilatkozatot fogadtak el.

2025. 07. 06. 14:18
BRICS-csúcstalálkozó Fotó: PABLO PORCIUNCULA Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai elnök, Hszi Csin-ping nem vesz részt a BRICS-csúcstalálkozón, helyette a miniszterelnökét küldte. Vlagyimir Putyin orosz elnök szintén távol marad, és nem vesz részt személyesen az eseményen.

Megkezdődött a BRICS-csúcs (Fotó: PABLO PORCIUNCULA / AFP)
Megkezdődött a BRICS-csúcs (Fotó: PABLO PORCIUNCULA / AFP)

A csoport tavaly bővült: Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika mellé csatlakozott Egyiptom, Etiópia, Indonézia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is.

A protekcionizmus újjáéledése miatt a feltörekvő országok feladata a multilaterális kereskedelmi rendszer védelme és a nemzetközi pénzügyi rendszer reformja

– mondta Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök a BRICS üzleti fórumon.

Lula megjegyezte, hogy a BRICS-országok ma a világ népességének több mint felét, valamint a globális gazdasági teljesítmény 40 százalékát adják.

A BRICS-csoport első csúcstalálkozóját 2009-ben tartották, Brazília, Oroszország, India és Kína vezetőinek részvételével. Később Dél-Afrika is csatlakozott, tavaly pedig Egyiptom, Etiópia, Indonézia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek váltak teljes jogú taggá. Ez az első csúcstalálkozó, amelyen Indonézia is részt vesz. Az utóbbi időszakban több mint 30 ország jelezte érdeklődését a BRICS-hez való csatlakozás iránt, akár teljes jogú tagként, akár partnerségi formában.

A BRICS-országok közös nyilatkozatot fogadtak el

A közös nyilatkozat, amelyet áprilisban a külügyminiszterek találkozóján még nem sikerült elfogadni, hangsúlyozza a csoport elkötelezettségét a konszenzus mellett, annak ellenére, hogy a tagok száma gyorsan bővül. A múlt héten a csúcstalálkozóra készülő tárgyalók nehezen találtak közös nevezőt több kérdésben is, például a gázai bombázások, az izraeli–iráni feszültség és Afrika képviselete kapcsán az ENSZ Biztonsági Tanácsának tervezett reformjában – mondták el névtelenséget kérő források.

Az afrikai országok közötti viták áthidalása érdekében a csoport úgy döntött, hogy Brazília és India helyét támogatja, miközben nyitva hagyja a kérdést, melyik ország képviselje Afrika érdekeit.

– mondta egy forrás a Reutersnek, amely azt is közölte, hogy a csoport úgy döntött: élesebb hangot üt meg a közel-keleti konfliktusokkal kapcsolatban, és megerősíti az áprilisban kiadott, „komoly aggodalmát” kifejező nyilatkozatát. 

A kereskedelem kapcsán a BRICS-országok várhatóan felerősítik kritikájukat az Egyesült Államok Donald Trump vezette vámpolitikájával szemben. Az áprilisi miniszteri találkozón már kifejezték aggodalmukat az „indokolatlan, egyoldalú protekcionista lépések”, köztük a kölcsönös vámemelések válogatás nélküli alkalmazása miatt – számolt be az Origo.

Borítókép: BRICS-csúcstalálkozó (AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.