Csupán etikai vétkek?

Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal nemzetpolitikáért is felelős szakállamtitkára tegnap cáfolta, hogy politikai szimpátiák alapján történik a Szülőföld Alaphoz benyújtott határon túli pályázatok elbírálása, az egyes döntésekkel kapcsolatos etikai kifogásokat azonban nem tartotta alaptalannak.

Pataky István
2007. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk csütörtöki számában részletesen számolt be azokról az Erdélyből és Kárpátaljáról érkező bírálatokról, amelyek szerint az új támogatási rendszer nyomán leplezetlen részrehajlás mutatkozik meg a pályázati pénzek szétosztásakor. Civil szerveztek, illetve különböző lapkiadók vélik úgy, hogy gyakorlatilag csak a jelenlegi magyar kormány politikájához idomuló szervezeteknek jut támogatás. Az erre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Gémesi Ferenc tegnapi sajtótájékoztatóján a Szülőföld Alap (SZA) határon túl működő kollégiumaira hárította a felelősséget, hiszen – mint mondta – ők döntenek a pályázatokról. Követelmény ugyanakkor, hogy az elbírálásoknál szigorú összeférhetetlenség érvényesítésével válasszák szét a politikát és a szakmát – tette hozzá. Lapunk konkrét ügyeket vetett fel a szakállamtitkárnak, kitérve arra, hogy a budapesti kormányt, illetőleg az RMDSZ-t bíráló újságoknak egyetlen fillér támogatás sem jutott, ugyanakkor két és fél millió forinttal támogatta az alap a Free Press Romania Alapítványt, amely mögött a Verestóy Attila RMDSZ-es szenátor tulajdonában levő Scripta kiadó húzódik meg. Botrányos helyzet alakult ki Kárpátalján is, ahol 19 milliós támogatásban részesült a Horváth Sándorné nevével fémjelzett, ötven tagot számláló Kárpátaljai Magyar Könyvtárosok Egyesülete. A kuratóriumban szavazati joggal Kárpátalját az egyesület vezetőjének férje, az MSZP-hez közel álló Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) delegáltja képviselte. De jókora szelet jutott a támogatásokból az Intermix kiadónak is, amelyet történetesen Dupka György UMDSZ-alelnök irányít. A szakállamtitkár szerint jogi összeférhetetlenségekről nem lehet szó, az ügyek etikai része pedig a helyi döntéshozókra hárul.
Gémesi úgy vélte, a nemzetpolitika szemléletében, tartalmában, eszköz- és intézményrendszerében is megújult az elmúlt évben, az újítást elsősorban a megváltozott külső és belső körülmények indokolták, így például az a tény, hogy Magyarország, Szlovákia, Szlovénia 2004-től csatlakozott az EU-hoz, Románia pedig 2007-től vált taggá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.