Dübörgő jóslatok

Nánási Tamás
2007. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napok eseményei egyre világosabban utalnak arra, hogy a kormány megint nem fér a bőrébe. Ismét kezdődik a bűvészkedés a gazdaság számaival, hogy az egyre nehezedő mindennapi megélhetésről elterelődjön a figyelem. A kabinet lépésről lépésre enged a csábításnak, és fokozatosan előveszi azokat a trükköket, amiket őszödi beszédében a miniszterelnök egyszer már hazugságnak minősített. A kormánypárti politikusok szónoklataiban ismét feldübörgött a gazdaság. Csak azt nem tudni, vajon az ország lakosságának kétharmada mitől érzi mégis úgy, hogy az elmúlt egy évben jelentősen romlott hazánkban az életszínvonal.
Először még csak halkan, bátortalanul, a majális családi légkörében említette a miniszterelnök, hogy további megszorításokra nem lesz már szükség az országban. A következő lépés a koalíciós szerződés kiegészítése volt. Gyurcsány Ferenc és Kóka János a dokumentum aláírása után az adócsökkentésről szóló régi, lejárt slágert hangszerelte újra. Persze, hamar kiderült, hogy a kedvezmények tervezett megvonása miatt személyi jövedelemadóból nemhogy kevesebbet, hanem többet kell fizetnünk majd. A bolti árakra rakodó áfa lefaragásáról sincs szó. Legfeljebb a cégek terhein enyhítene valamit a kabinet, mert a befektetők közül már többen csomagolnak, és olcsóbb országot keresnek maguknak. Lényegében erről szól a 38,5 százalékból mindössze 1,5 százalékot elengedő fantasztikus adóteher-csökkentés, ami után a magyar polgárokat sújtó elvonások mértéke – az új uniós tagországokkal összehasonlítva – két év múlva is a legsúlyosabbak közé tartozik.
A múlt héten tovább gyarapodott a lódításgyanús bejelentések sora. Meg sem várva a Pénzügyminisztérium hivatalos értékelését, Gyurcsány Ferenc a Marczibányi téren ismét úgy érezte, hogy valami nagyot kell mondania, mert vastapsra szerette volna ingerelni a lakossági fórumon részt vevő nyugdíjasokat. Úgy tűnik, nem volt más a tarsolyban, mint a régi recept, a haló poraiból ismét feltámadó és az országon végigdübörgő gazdaság. Röpke néhány perc alatt a kormányfőnek még a legoptimistább növekedési előrejelzéseket is mintegy fél százalékkal sikerült felülírnia. Mielőtt azonban megkönnyebbülten felsóhajtanánk, nem árt tudnunk azt sem, hogy a miniszterelnöki jóslat megvalósulása esetén is messze lehagy minket mindegyik környékbeli uniós tagország a régiós versenyben.
A nyugdíjasok mellének szegezett másik csodafegyver a havi apanázs kétszázalékos emelése volt, amivel a kormányfő csakugyan lelkesedést csiholt hallgatóságában. A korosodó polgárok azonban valószínűleg csak az emelés szóra kapták fel a fejüket, a százalékoknak már nem számoltak utána. Pedig ha megteszik, hamar kiderül, hogy Gyurcsány Ferenc nem azt az ajánlatot tette, amivel jól is járnak. Miközben a teremben a miniszterelnököt hallgatták, a Központi Statisztikai Hivatal közzétette a legfrissebb inflációs adatokat. A számok nemcsak arról szóltak, hogy júniusban minden előzetes várakozást meghaladóan drágult az élet az országban, hanem arról is, hogy a nyugdíjasok pénze sokkal jobban romlik, mint általában a lakosságé. Az ezt mérő, nyugdíjas-infláció meghaladja a tíz százalékot, miközben az eddigi emelés és a 13. havi plusz a nyugdíjaknál durván hatszázalékos többletet tesz ki. Ha ehhez hozzáadunk kettőt, az testvérek között is csak nyolc százalék. S vajon hol van a többi?
Sehol. Mert az idős emberek pénze, ahogyan másoké is, nyomtalanul eltűnt az államháztartási hiány Bermuda-háromszögében. Kedves nyugdíjasok a Marczibányi téren: ezt tessék megtapsolni!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.