Francia lapértesülések szerint a Danone azt fontolgatja, hogy eladja kekszgyártó üzletágát az amerikai Kraftnak vagy a Kellogg’s csoportnak. A napvilágot látott hírekben az áll, hogy a francia cég Danone Lu elnevezésű, mintegy 3,5 milliárd euró értékű kekszgyártó divíziójának vezetői ma találkoznak a szakszervezeti képviselőkkel, hogy megvitassák a részleg jövőjét, miközben a Danone már meg is kezdte a tárgyalásokat a Krafttal. Mint az közismert, a hírnek hazai vonatkozásai is vannak, mivel a Danone tulajdonát képezi a teljes kekszgyártást a közelmúltban Székesfehérvárra telepítő Győri Keksz Kft. is.
Sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem kívánta, inkább piaci pletykának nevezte a Danone Lu eladásával kapcsolatos értesüléseket a cég kommunikációs ügynökségének munkatársa. Szántó Balázs szerint a mostani eset arra a néhány éve felröppent hírre emlékeztet, amelyik arról szólt, hogy a Győri Keksz Kft.-t eladják a Pepsinek, aminek semmi alapja sem volt. – A francia gazdasági bulvárlap értesüléseit sem a Danone Kft., sem pedig a Győri Keksz Kft. nem kívánja kommentálni – zárta rövidre mondandóját a szóvivő.
Mint arról már korábban beszámoltunk, június elején gördült le a szalagról az utolsó karton keksz a Danone-csoporthoz tartozó győri kekszgyárban, ahol ma már csak cukorkagyártás folyik 45 fő foglalkoztatásával. A nagy múltú és hagyományú győri keksztermékek egy részét – a Pilóta kekszet és a Vaníliás karikát – a multicég székesfehérvári üzeme állítja elő, míg például a Kismackó és a Delissima gyártását Lengyelországba helyezték át.
Meglepte a Danone-kekszágazat eladásáról felröppent hír a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnökségi tagját, Csontos Csabát. A szakember szerint igaz ugyan, hogy a francia cégóriás egészségközpontú felfogásához nem passzol a kekszgyártás, a szakmában tapasztalható közvélekedés szerint azonban ezen ágazat birtoklása nélkül lényegesen könynyebb piaci célponttá válna a joghurt- és ásványvíziparban is érdekelt Danone. – Régóta folyik a találgatás a cég kekszgyártó üzletágának sorsáról, és ha most valóban tulajdonosváltás történik, ugyanúgy elképzelhető pozitív vagy negatív változás is – fogalmazott Csontos Csaba, aki az ágazaton belüli adok-veszek okán esetlegesen nehéz helyzetbe kerülő munkavállalókkal kapcsolatban annyit mondott: más területekhez képest mindeddig aránylag kevés fájdalommal sikerült megoldani a munkavállalókat is érintő változásokat, mivel az iparág résztvevői figyelnek egymásra. Csontos szerint a fogyasztóknak sem kell félniük kedvenc csokoládéik, kekszeik eltűnésétől még akkor sem, ha a termelés más országba kerül.
Tibor Kapu: I Am Part of a Miracle
