(Köln)
A nagykoalíciót alkotó pártok közötti ellentétek e sokat vitatott kérdésben nyilvánvalók. A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) bázisa és a frakció tetemes része kétkedve figyeli a Bundeswehr bevetésének eddigi eredményeit, és a még SPD–Zöldek-kormány idejére visszanyúló mandátumok módosítását szorgalmazza. Az Egyesült Államok parancsnoksága alatt működő Tartós szabadság hadműveletből (OEF) való kilépés komoly problémát jelentene a német diplomáciának.
A menjünk vagy maradjunk kérdés tisztázása igen bonyodalmas feladatot jelent. A németek afganisztáni részvétele három területre terjed ki. Peter Struck (SPD) hajdani védelmi miniszter meggyőződését, hogy „Németország biztonságát a Hindukus lábánál is védelmezni kell”, a Bundestag többsége nem vonja kétségbe, kivételt csak a közelmúltban megalakult Baloldal párt alkot, amely a Bundeswehr azonnali visszahívását követeli Afganisztánból. A mérsékelt kritikusok azzal érvelnek, hogy a nemzetközi közösség eddigi erőfeszítései nem vezettek a várt sikerhez. Elsősorban az OEF tevékenysége nyugtalanítja a honatyákat, tekintettel az ott szolgálatot teljesítő, százfőnyi német speciális alakulat (KSK) sorsára. A szociáldemokraták a terrorellenes harcot irányító amerikai parancsnokságnak azt vetik a szemére, hogy nincs tekintettel a polgári lakosságra, akcióiból hiányzik a szükséges koordináció, és károsan befolyásolja azt a munkát, amelyet a Bundeswehr az ország északi részén igyekszik elvégezni, az újjáépítést szolgáló ISAF-mandátumnak eleget téve. E két ellentétes feladatkör között lavírozik a szövetségi légierő hat Tornado repülőgépe. Az egész országra kiterjedő légi felderítést végző osztag ISAF-repülőtéren állomásozik ugyan, munkájának eredménye viszont elsődlegesen az antiterror-misszió érdekeit szolgálja, és fontos információkat ad a Dél-Afganisztánban foganatosítandó hadmozdulatok előkészítőinek. A pilóták minden alkalommal a passzív és aktív szerepvállalás bizonytalan határmezsgyéjén járnak.
A kereszténydemokraták mindezek ellenére nem kívánnak változtatni az eddigi mandátumokon, az SPD viszont nem riad vissza attól, hogy a KSK-elitalakulatot kivonja az Egyesült Államok parancsnoksága alól, áttéve annak támaszpontját az ISAF hatáskörébe. Ez a megoldás nehéz helyzetbe hozná Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata külügyminisztert, aki pártja belső aggodalmát hangoztatva lenne kénytelen magyarázkodni a szövetségesekkel, mindenekelőtt Washingtonnal szemben.
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad
