Falumentő akció a Heves megyei Erken

A közeli Tarnabod betelepítési akciójának sikerén felbuzdulva a Heves megyei Erk önkormányzata is elhatározta, hogy megakadályozza a lakosság lélekszámának fogyását, s a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködésével hajléktalan családokat helyez el a falu megüresedett lakásaiban. A helyiek többsége nem ellenzi a tervet, sőt örül annak, a költözés pedig még az idén elkezdődhet. Egyelőre várakozással figyelik az eseményeket, de az őslakosok azt mondják: nemes kezdeményezés megvalósítását vállalta a faluvezetés.

Tolcsvai L. László
2007. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap délelőtt – mint általában a hétköznapokon – keményen dolgoztak Erken a közhasznú foglalkoztatottak, valamint az építőmunkások, ugyanis készülnek a – főleg Budapestről és környékéről érkező – hajléktalanok fogadására. Meleghegyi Bélát, bár nem fiatal ember, mégis lendületes polgármesternek tartják a faluban, s azt mondják róla, igazi lokálpatrióta. Itt töltötte élete nagyobbik részét, s tudja, miképpen kell megtartani a település önállóságát, az önkormányzat működőképességét. Most a lakossági létszám a probléma. A falu első embere szervez, intézkedik, aminek eredményeként rövidesen megszaporodnak, ami reményeik szerint számtalan előnnyel jár majd.
A faluvezető ottjártunkkor sem tétlenkedett, ellenőrizte a dolgozókat. Meleghegyi Béla a hivatalában közölte: rövid idő alatt ezer fő alá csökkent a népesség, s azért döntött a képviselő-testület a hajléktalan családok befogadása mellett, mert egyrészt pozitív tapasztalatot szereztek e téren Tarnabodon, amely egyébként zsáktelepülés, másrészt nem szeretnék, ha Erk a maga 950 fős lakosságával elvesztené iskoláját, postáját, valamint azokat a lehetőségeket, amelyeket az állam nyújt az ezres lélekszámot meghaladó falvaknak.
A polgármester 40-50 hajléktalan betelepülésére számít, s amint arról beszámolt, a Máltai Szeretetszolgálat is a segítségükre sietett. A karitatív szervezet közreműködésével válogatják ki azokat a nagycsaládos hajléktalanokat, akik gyermekeik számával növelhetnék az iskola diákjainak létszámát, az óvoda működőképességét, miközben a felnőttek munkát vállalnának a közeli Jászberényben, Jászszentandráson, illetve az M3-as autópályához közeli munkahelyeken. Erk első embere tudja, nagy fába vágták a fejszéjüket, azonban a tavaly óta működő szélerőművéről híres falu jövőjét biztosítani kell. A lakosság véleményét sem szabad figyelmen kívül hagyni. Erre utalva közölte: érdekes módon alig akadt erki lakos, aki ellenezte volna a helyhatóság terveit, mondván, amennyiben Tarnabod a saját adottságai mellett sikerrel vette a befogadással járó akadályokat, náluk miért ne jönne ez össze.
A Heves megyei település polgármestere úgy véli, a kiválogatottak egyben kiválasztottak is, hiszen nem kell fizetniük a jó állapotú, tíz-tizenkét családi házért, ráadásul nem lesznek kiszolgáltatottak az időjárás szeszélyeinek, tisztességes emberek veszik majd őket körül. Tudni kell – tette hozzá –, hogy náluk alig fordul elő bűnözés, a falu lakói békességben élnek egymás mellett. Ő, illetve a képviselő-testület nem vár sokat a biztonságos életkörülmények megteremtéséért cserébe, csak beilleszkedést és szorgalmat, mert az önkormányzat a lakások kiutalásán túl a betelepülőkre bízza saját sorsuk alakítását, munkahelyük megszerzését. Hangsúlyozta: a környéken nem gond az elhelyezkedés, mindössze akarat szükséges az önálló élet megteremtéséhez. A hűtőgépgyár, a mezőgazdasági és egyéb üzemek biztosítják a megélhetés feltételeit, noha reméli, a leendő erki felnőttek nem okoznak csalódást.
Nagy Sándor nyugalmazott pedagógus leginkább korábbi munkahelyéért, az iskoláért aggódik, de szerinte a 30-40 új diák megoldja a fennmaradás dilemmáját. Az egykori igazgatóhelyettes állítja: az erki oktatási intézmény semmivel sem rosszabb, mint bármelyik hasonló nagyságú község iskolája, a pedagógusok szakértelme kiváló, az „újoncok” megjelenésével pedig biztosított a jövő. Csupán az a kérdés, vajon a bevándorlók képesek lesznek-e elfogadni a helyi szokásokat, be tudnak-e illeszkedni az új környezetbe. Megjegyezte: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a faluvezetés nem véletlenül válogat, a tét ugyanis a béke és a nyugalom megtartása. Nem beszélve arról, hogy a betelepülők házai semmivel sem roszszabbak a helyiekénél: szép külső, két-három szoba és összkomfort, nagy kert jellemzi mindegyiket. Summa summarum: lakható állapotban vannak.
Gulyás Béláné, a jászberényi hűtőgépgyár nyugdíjas dolgozója bízik a polgármesterben, a képviselő-testületben, a válogatóbizottság szakértelmében, ezért szerinte olyan emberek költöznek Erkre, akik elviselik a falusi életet, ráadásul igényesek, annak ellenére, hogy korábban hajléktalanok voltak. Az idős asszony úgy tudja, a betelepülők többsége önhibáján kívül került utcára, mert ismeretei szerint csődbe ment vállalkozásaik miatt vesztették el minden vagyonukat, házukat. Szerinte Meleghegyi Béla szívélyesen fogadja majd őket, a polgármester ugyanis emberségéről ismert a kisközségben. Amikor megérkeznek, bizonyára kapnak segítséget. Gulyásné szintén azt mondja: az lenne az igazi, ha a betelepülők tartanák magukat a mondáshoz, miszerint „segíts magadon, az Isten is megsegít”.
Császár József gépkocsivezető sem fél a bevándorlóktól. Úgy vélekedik, hogy ez lesz az a helyzet, amin lehet változtatni. Amennyiben valamelyik befogadott család mégis képtelen elfogadni a helyi szokásokat, viselkedési normákat, akkor fel is út, le is út, mehetnek, amerre látnak. Ennek ellenére állítja, a pozitív gondolkodás ilyenkor jó dolog, miután szakemberekből álló bizottság válogatja ki a jelentkezők közül azokat a családokat, amelyek még az idén erkiek lehetnek. A sofőrszemek nem csalnak, éppen ezért azt mondja: jó tett helyébe jót várhat a falu, a beköltözők pedig valószínűleg nem élnek vissza az itt lakók vendégszeretetével, különösen nem a polgármester és a képviselő-testület bizalmával. Erk kellemes hely, félúton Jászberény és az M3-as autópálya között, ahol az emberek mindent tudnak egymásról, az utcán pedig szívesen leállnak beszélgetni a napi dolgokról.
Pető László iskolaigazgató szerint Erk korábban már vállalt befogadó szerepet, de ekkora létszámban még sosem érkeztek új lakók. Tájékoztatása szerint a szomszédos Visznekkel közösen tartják fenn oktatási intézményüket, s vétek lenne kihasználatlanul hagyni a néhány évvel ezelőtt felújított iskolát. Most 71 a tanulói létszám, s ez akár 15-20 diákkal is bővülhet, nem beszélve az óvodáról, ahová szintén tucatnyi gyereket várnak.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat képviselői ma érkeznek Erkre, hogy egyeztessenek, s a válogatásban való részvételen túl úgy látszik, pályázati segítséggel támogatnák a hajléktalanok beilleszkedését. A polgármester megígérte: ha a helyzet úgy hozza, még a hideg idő beállta előtt költözhetnek a szerencsés hajléktalanok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.