Köszönhetően a korábbi rendszeres esőknek, még múlt szombaton is teljes kapacitással zakatolt Wimbledonban az angol nemzetközi teniszbajnokság. Junior lányok és fiúk, veteránok és különböző párosok próbálták behozni lemaradásukat, miközben egyesben a férfiak elődöntőt, a nők finálét vívtak. Az udvariasság és a rang okán kezdjük utóbbival. Ha azt nézzük, hogy a tizennyolcadik kiemelt játszott a huszonharmadikkal, akkor úgy hihetnénk, régen volt errefelé ekkora meglepetés. Ám a hátrébb rangsorolt szereplő az a Venus Williams, aki az idei évig már ötször diadalmaskodott itt, háromszor egyesben (2000, 2001, 2005), csak közelmúltbeli sérülései miatt áll most hátrébb a világranglistán. Idén viszont megtalálta régi jó formáját, aminek Kudrjavceva, Sromová, Morigami, Sarapova, Kuznyecova, Ivanovics, végül most Marion Bartoli látta kárát. A 22 éves francia hölgy döntős szereplése egyébként tényleg meglepetés, leginkább annak fényében, hogy korábban csak a nyolc közé jutott Grand Slam-versenyen, ám most többek között Jankovicsot és a világelső Henint is móresre tanította. Szombaton aztán inkább ő tanult, hiszen az idősebb Williams lány két háromnegyed órás szettben legyőzte. Mindkettő 3:0-s amerikai megugrással kezdődött, az elsőben Bartoli még visszakapaszkodott valamennyire, a másodikban már nem. Venus sokkal több nyerő ütést vitt be (29 és 7), leginkább ez döntött a javára.
A férfiaknál közben kialakult az álomdöntő, hiszen a sorozatban ötödik diadalára törő Roger Federer Richard Gasquet-t verte simán, Rafael Nadal ellen pedig Novak Djokovics – hiába vitte el az első játszmát – sérülés miatt kénytelen volt feladni a küzdelmet. Tegnap délután kettőtől (magyar idő szerint háromtól) minden szem a centerpályára tapadt.
Ahol a sorozatban ötödik győzelmére törő svájci címvédő világelsőhöz méltóan kezdett, 3:0-ra elhúzott. Nadal nem hagyta magát, visszakapaszkodott, ám a rövidítést Federer bírta jobban idegekkel, s szűk egy óra alatt vezetést szerzett. A másodikban eljött a spanyol ideje, 4:4-nél brékelt, majd kisvártatva egyenlített. A harmadik játszma megint rövidítésbe torkollt, és ismét a svájci sikerét hozta, ám negyedikben riválisa villámgyorsan kétszer is elvette az adogatását. Aztán 4:1-nél ápolást kért térdsérülése miatt, ám ez nem akadályozta meg abban, hogy 6:2-vel kiegyenlítsen. Federer ötödik wimbledoni fináléjában először kényszerült öt szettre, s ekkor úgy tűnt, nincs messze a trónfosztás lehetősége. Nadal a szervák kivételével a játék minden elemében tartotta a lépést, sőt, a svájci csak az adogatásai segítségével (24 ászt ütött 1 ellenében) tudott a „pályán maradni”, miközben idegileg sem bírta jól a néha szokatlan megaláztatást. A döntő játszmára aztán – a láthatóan lelassult spanyol ellenében – összeszedte magát, kétszer is 15-40-ről nyerte meg az adogatójátékát. 3:2-nél brékelt, majd 5:2-nél megint, s második meccslabdája kihasználása, összesen három és háromnegyed óra után már örömteli zokogással dobhatta magát hanyatt.
Kettejük mérlegében még mindig Nadal vezet 8-5-re, aki bizonyította, hogy füvön is méltó ellenfelévé vált a világelsőnek. Aki viszont történelmet írt azzal, hogy zsinórban ötödik wimbledoni diadalát (összeségében 11. Grand Slam-sikerét) aratta, előbbivel utolérve a mérkőzést a helyszínen megtekintő svéd legendát, Björn Borgot. Nyilatkozatában nem felejtette el megemlíteni a nagy elődöt: „Nem véletlenül érzékenyültem el, hiszen nagyszerű bajnokot győztem le Nadal személyében, s egy lapon említhetnek Björn Borggal, akinek köszönöm, hogy itt volt. Ellenfelem fantasztikusan játszott, bizonyította, hogy füvön is kiváló. Most a szerencsésebb játékos nyert.”
Federer szerénységénél csak a tudása nagyobb.
Wimbledoni döntők. Férfi egyes: Federer (svájci, 1.)–Nadal (spanyol, 2.) 7:6 (9-7), 4:6, 7:6
(7-3), 2:6, 6:2. Női egyes: V. Williams (amerikai, 23.)–Bartoli (francia, 18.) 6:4, 6:1. Férfi páros: Clément, Llodra (francia, 10.)–B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.) 6:7 (5-7), 6:3, 6:4, 6:4. Női páros: Black, Huber (zimbabwei, dél-afrikai, 2.)–Srebotnik, Szugijama (szlovén, japán) 3:6, 6:3, 6:2.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
