Fej nélkül a privatizáció

Még hetekbe telhet, amíg kinevezik az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. új elnökét, valamint mandátumot kap az ÁPV új igazgatótanácsa. Az e téren jelentkező késlekedés nem függ össze azzal, hogy a köztársasági elnök visszaküldte a parlamentnek a vagyontörvény tervezetét.

Dékány Lóránt
2007. 07. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Okozhat fennakadást az ÁPV működésében, hogy több hétig nincs működőképes vezető testülete – fejtette ki lapunknak Papcsák András. Az ÁPV Zrt. korábbi igazgatósági tagja elmondta, hogy amíg a kormány nem nevezi ki az új elnököt, illetve nem ad mandátumot az igazgatótanácsnak, addig a szervezet sem döntést nem hozhat, sem pályázatot nem írhat ki. Utóbbi például azért nem valósulhat meg, mert – bár az ÁPV Zrt. jelenleg döntés-előkészítést végezhet – a kiírások feltételeit is az igazgatótanács ülésein határozzák meg. A vezetőség mandátuma június 30-án járt le, ehhez képest az ÁPV július 13-án 5 ingatlant ajánlott fel bérleménybe, és tegnap megjelent egy pályázat is. Papcsák szerint ez csak úgy lehetett jogszerű, ha az igazgatótanács már korábban, még a mandátum lejárta előtt tárgyalt a feltételekről, amelyek alapján megjelentek a felhívások. Ugyanakkor az ÁPV most nem képes eleget tenni a vállalt kötelezettségeinek, ugyanis ha valaki kibérelné az egyik ingatlant, nem tudná megkötni a szerződést, mivel erre csak a vezetőség jogosult.
– Okozhat károkat is a vezető testület működésképtelensége – hívta fel a figyelmet Papcsák. Példaként említette a meglévő privatizációs szerződéseket. Ha ezeket egy már privatizált cég megszegné, az ÁPV nem tudna beavatkozni. Vagy megtörténhet, hogy az egyik állami kézben levő vállalat hitelt venne fel, ami miatt rendkívüli közgyűlést kellene összehívni, ahol a legfőbb részvényes, az ÁPV nem tudna részt venni, ami pedig a hitelfelvétel késleltetésével járna. Ezen kívül az ÁPV ez évi 70 milliárd forintos célkitűzésének teljesítése is veszélybe kerülhet. A még ehhez hátralévő feladatokról viszont a vagyonkezelőnél nem nyilatkoztak „illetékesség hiányában, illetve a közeljövőben várható változások miatt”.
Az új elnök személye értesüléseink szerint már ismert. Nagy János, a Debreceni Egyetem rektora volt három éven át, posztjáról július 1-jével távozott. Úgy tudjuk, a mezőgazdasági kar jelenlegi vezetője korábban a vagyonkezelés oktatását próbálta megvalósítani az egyetemen. Kinevezése azonban valószínűleg rövid időre szólna, az új vagyontörvény tervezete alapján ugyanis december 31-én megszűnik az ÁPV Zrt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.