Felborul a menetrend

Úgy tűnik, azáltal, hogy az államfő visszaküldte az Országgyűlésnek az állami vagyonról szóló törvényt, felborult a kormány által e jogszabály bevezetésére készített menetrend, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács ugyanis július 15-ig nemigen jöhet létre. Cservák Csaba alkotmányjogász szerint ha az államfő a törvény hatálybalépése előtt előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól, a jogszabály nem léphet addig életbe, ameddig a taláros testület nem dönt róla.

K. Tóth László
2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 1-jén lépne hatályba a vagyontörvény, ám ehhez a köztársasági elnöknek ellenjegyeznie kéne. Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) korábbi vezérigazgató-helyettese viszont határozottan állítja, hogy a helyzet sokkal rosszabb, mint azt az államfő megítéli. A jogásznő is aláírta azt a kedden közzétett nyílt levelet, amelyet 49 közéleti személyiség, közöttük Mádl Ferenc szignált, s amelyben kifejtik, hogy alkotmányellenesnek tartják a jogszabályt. Bencze Izabella lapunknak tegnap elmondta, hogy ők mindenképpen az Alkotmánybíróság elé viszik az ügyet, hiszen a törvény a magyar nemzet vagyonának sorsáról szól, amelyről az alkotmány indokolása szerint csak olyan szervezet rendelkezhet, amely az egész népet képviseli. A vagyontörvény viszont a kormány alá rendeli a felállítandó Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot, holott a kabinet csak végrehajtó hatalom. A nyílt levél aláírói szerint a nemzeti vagyon értékesítéséről csak az Országgyűlés irányítása, felügyelete alá tartozó szervezet dönthet, amelynek elfogadásához legalább kétharmados parlamenti többség szükséges, mert ez a létszám képviseli a nemzetet. A KVI volt vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: a törvény kimondja, hogy a privatizáció lezárult, már csak ezért sem engedhető meg, hogy a kormány a kórházak és más nemzeti vagyonelemek eladogatásával tömje be az államadósság miatt a költségvetésben keletkezett lyukakat.
A vagyontörvénnyel szemben egyre szélesebb körű társadalmi ellenállás bontakozik ki. A Baross Gábor Nemzeti Gazdaságpártoló Társaság a jogszabály alapos elemzése után már hétfőn közzétette állásfoglalását a nemzeti vagyon kérdéséről, s Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a civil szervezet elnöke lapunknak elmondta, hogy rengeteg gondjuk van a törvénnyel. Kiemelte, hogy a jogszabály az ellenőrzést is lehetetlenné teszi. Ráadásul egy piaci szervezet kezelésébe kerül a meghagyott vállalkozói és egy hatalmas kincstári vagyon, amelynek összekeverését ugyancsak aggályosnak tartják. Bencze Izabellához hasonlóan a jegybank egykori elnöke is valószínűtlennek tartja, hogy a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács a tervezett időpontig létrejöjjön.
Cservák Csaba alkotmányjogász szerint ha az államfő a törvény hatálybalépése előtt előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól, a jogszabály nem léphet addig életbe, ameddig a taláros testület nem dönt róla. Ugyanakkor rámutatott arra a joghézagra, hogy a népszavazás nem halasztó hatályú, ezért a kórházak privatizálhatók, mielőtt a lakosság voksolna ez ügyben. Bencze Izabella ehhez hozzátette, hogy ez nem történhetne meg, ha az Alkotmánybíróság még a népszavazás előtt alkotmányellenesnek minősítené a törvényt.
A Pénzügyminisztériumtól is megkérdeztük, hogy miként látják a vagyongazdálkodási tanács jövőjét, s Pichler Ferenc szóvivőtől a következő tájékoztatást kaptuk: „Szeretnénk, ha a testület minél előbb felállna, de a törvénynek ehhez meg kell születnie. Ezért nem szolgálhatok időpontokkal, hiszen nem tudjuk, mikor ül össze az Országgyűlés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.