Portugália vasárnap vette át az EU soros elnökségét féléves időtartamra a tisztség eddigi betöltőjétől, Németországtól. Az esemény alkalmából az észak-portugáliai Portóban fényes ünnepséget rendeztek, az eseményre érkező portugál minisztereket és EU-biztosokat azonban a rendezvény közelében tüntetők tiltakozása és füttyszava fogadta, írta az MTI. Az öt szervezet, köztük szakszervezetek felhívására az utcára vonuló tüntetők a szociális szempontokat szerintük sutba vágó uniós politika ellen tiltakoztak. A felvonulók egyúttal a szocialista párti José Sócrates vezette portugál kormány lemondását követelték.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság portugál elnöke és a portugál miniszterek a főbejáraton mentek be az ünnepségnek helyet adó épületbe, Sócrates viszont inkább egy rejtett bejáratot választott a helyszín megközelítésére. A miniszterelnök a történtekről úgy nyilatkozott, hogy még nem volt példa arra, hogy a soros EU-elnökséget átvevő országokban ne lettek volna tüntetések, amelyek – mint megjegyezte – tulajdonképpen a demokrácia ünnepét jelentik.
Portugália számára az elnökség hat hónapja elsősorban a gazdasági reformfolyamatok irányítását jelenti, Európa szerepét körvonalaznák határozottabban a világban, s folytatnák az új EU-megállapodás részleteinek kidolgozását. Talán a tiltakozások is hozzájárulnak, hogy a portugál elnökség jobban oda fog figyelni a munkavállalók helyzetének javítására. A következő hat hónapban újra elemzik a „rugalmas biztonság” néven ismert modellt, amely könnyebb felvételt és elbocsátást tesz lehetővé a munkaadóknak, miközben a szociális hálót megerősítenék.
A külpolitika során Portugália régi gyarmatát, az igencsak megerősödött Brazíliát helyezné az EU térképére. Terveik szerint mostantól rendszeres EU–Brazília találkozók fognak kezdődni. José Sócrates egyúttal Törökország felvételét is szorgalmazza az országcsoportba, így Lisszabon feltett szándéka a megrekedt török EU-tárgyalások felújítása. A múlt hónapban az unió elhalasztotta a gazdasági és pénzügyi fejezeteinek megnyitását a csatlakozási tárgyalások sorában, miután Franciaország jelezte, megvétózna egy ilyen lépést.
Ordas Eszter tavasszal még másképp nyilatkozott
