Hamburgban is tiltakoznak

Miközben Magyarországon arról folyik a vita, hogy a fejlesztési hozzájárulás címén bevezetett tandíj alól mentesülhet-e az államilag finanszírozott képzésben részesülő hallgatók 15 százaléka – amelyre a kormány ígéretet tett –, az északnémet kikötővárosban, Hamburgban a művészeti főiskola diákjainak döntő többsége nem hajlandó befizetni a most bevezetett tandíjat, amelynek összege megegyezik a magyarországival.

Munkatársainktól
2007. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamburgban a művészeti főiskolán kérdéses, hogy szeptemberben elindul-e a tanítás, miután a magyarországihoz hasonló mértékű, mintegy 500 euró szemeszterenkénti tandíjat vezetnek be a Hanza-város intézményében. Ez az összeg csaknem egybeesik a legtöbb Magyarországon is már bevezetett költségtérítéses oktatási ellentételezés nagyságával, valamint a tervezett és a kormánykoalíció pártjai által immár elfogadott teljes és általános felsőoktatási tandíjjal, ami 120 000 forint szemeszterenként.
A hamburgi diákok sokallják az 500 eurót, sőt ellenzik mindenféle tandíj bevezetését, mert abban az esélyegyenlőség teljes kizárását, a diákság korai adósságfüggőségét, pénzügyi kontraszelekciót látnak csupán.
A szemeszter hallgatói szervezett keretek között jelezték, mintegy 80 százalékuk nem hajlandó a tandíj befizetésére. Az előírások szerint, aki tandíjat nem fizet, az automatikusan kizárja magát az oktatásból. A maradék tandíjasok kedvéért viszont nem érdemes elindítani az oktatást, az iskola bezárhatja a kapuit.
Magyarországon a tandíj bevezetése kapcsán most az kavart vihart, hogy nem állja meg a helyét az a kormány által hangoztatott állítás, amely szerint az államilag finanszírozott képzésben részt vevő tanulók legjobban teljesítő 15 százaléka mentesül a fejlesztési részhozzájárulás megfizetése alól. A múlt héten az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) bejelentette: az egyetem szenátusának július 2-i döntése alapján „a 2007 szeptemberében hallgatói jogviszonyt létesítő, államilag támogatott alapképzésben részt vevő hallgatókra vonatkozóan a képzési hozzájárulás éves mértékét egységesen 105 ezer forintban, a képzési hozzájárulás fizetése alóli mentesség mértékét ugyanezen hallgatókra vonatkozóan 0 százalékban állapította meg”. Arra a kérdésünkre, hogy milyen okok álltak e döntés meghozatalának hátterében, miért nem adtak a – törvényben megengedett módon – hallgatók 15 százalékának mentességet, azt a választ kaptuk az intézménytől: az egyetem közleménye önmagáért beszél, nem kívánnak egyéb kommentárt fűzni az ügyhöz. Ugyanez a válasz érkezett arra a kérdésünkre, hogy esetleg forráshiány áll-e a döntés mögött.
A győri Széchenyi István Egyetem arra jutott, hogy igazságtalan lenne, ha a tandíjmentesség miatt más tanulók költségeit emelnék meg. Ebből a megfontolásból itt is mindenkinek fizetnie kell fejlesztési részhozzájárulást – tudtuk meg Bíró Béla főtitkártól.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem arról tájékoztatta lapunkat, hogy a tandíjmentesség ügyében július második felében döntenek. A Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese, Jávor András elmondta, nem született még döntés az intézményben arról, hogy a hallgatók hány százaléka mentesül majd a fejlesztési részhozzájárulás megfizetése alól, de mivel az egyetem gazdaságilag stabil alapokon áll, ezért úgy véli, nem lesz akadálya annak, hogy a legjobban teljesítők 15 százaléka mentességet élvezzen.
A Budapesti Corvinus Egyetem döntése szerint az intézmény – tanulmányi teljesítmény alapján – a hallgatók 15 százalékának teszi lehetővé karonként a fejlesztési részhozzájárulás megfizetése alóli mentességet – közölte lapunkkal Kis Norbert rektorhelyettes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.