Az indoklás mindkét esetben ugyanaz: a jelenlegi gabonahelyzetben nem szabad kivinni az országból az előző évek jó terméséből megmaradt búzát és kukoricát, s ezzel tompítani lehet valamennyire az élelmiszerek áremelkedését, s ráadásul az állattartók sem mennének tönkre azért, mert rá vannak szorulva a drága importtakarmányra. Az állattartók ezenkívül azt is szeretnék elérni, hogy a kormány a tőkehúsok általános forgalmi adóját a jelenlegi húszszázalékos szintről ötszázalékosra mérsékelje. Ezzel a húsfélék áfája az unióban szokásos szintre csökkenne, ráadásul úgy, hogy közben a büdzsét sem érné kár, hiszen a bevételkiesést ellensúlyozná az alacsony adó miatt visszaszoruló feketegazdaság.
Mint arról korábban már többször is beszámoltunk, búzából a szokásos mennyiség fele termett az idén, kukoricából pedig az átlagos termés negyede várható. Emiatt a kenyér és a hús ára negyven százalékkal is emelkedhet az ősszel, egy darab tojás pedig akár ötven forintba is kerülhet.
Az állattartók attól félnek, hogy a takarmány annyira megdrágul, hogy a szektor szegényebb termelői biztosan tönkremennek. Ezt előzhetné meg a kedvezményes kamatozású hitel.
Részletek a 12. oldalon
370 lóerőt veszített a Lamborghini Temerario versenyautó
