Jövő héten három napig tüntetnek a gazdák

Három napon át félpályás útlezárással tüntet mintegy ezer gazda a záhonyi határátkelőhely közelében annak érdekében, hogy felhívják az ország figyelmét: az állam nem vállal szolidaritást saját állampolgáraival – közölte Jakab Ferenc, a demonstrációs bizottság elnöke. A fagykár miatt megélhetésüket elveszítő termelők eddig csak ígéretekben részesültek, s még azok megvalósulása sem jelentene érdemi segítséget.

Dénes Zoltán
2007. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő hét szerda kilenc órától péntek délután négyig félpályás útlezárással demonstrálnak a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdák, akiknek idei termését a tavaszi fagykár szinte teljes mértékben elvitte, s úgy látják: eddig a kormánytól érdemi segítséget nem kaptak. – A tavasszal lefagyott ültetvények miatt idén bevétel nélkül maradt termelőktől újabb áldozatot vár, s kétséges eredményt ígér az agrártárca által felajánlott kárenyhítési lehetőség. Ráadásul a kárenyhítésre létesített alapból pénzhez legfeljebb év végén juthatnak a gazdák, akkor is csak egy kis összegű, gyorssegélyszerű előleghez – összegezte véleményét Jakab Ferenc, a Demonstrációs Bizottság elnöke.
A termelők többek között azzal érvelnek a kárenyhítés szükségessége mellett, hogy ugyanúgy kell permetezniük, öntözniük és trágyázniuk a termés nélkül maradt ültetvényeket, mint máskor, miközben nyilvánvaló, hogy munkájukból idén már semmilyen bevételük nem lesz. Ezzel kapcsolatban Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének igazgatója hozzátette: a kárenyhítési alaphoz a 210 ezer termelő alig 7-8 százaléka, mindössze hétezer gazda csatlakozott, vagyis nyilvánvaló, hogy a többségük a pénzhiány miatt nem tudott élni a lehetőséggel. Emellett – tette hozzá Jakab Ferenc – a szabolcsi termelők zömét eleve kizárták a lehetőségből, hiszen a kárenyhítési alapba csak a külterületi ültetvénnyel rendelkezők léphettek be, márpedig a fagykár által legjobban érintett megyében a gyümölcsösök jó része zártkertekben vagy belterületen lelhető fel.
A kárenyhítési alapba – optimista számítások szerint – a kormány által ígért hozzájárulással együtt is legfeljebb hétmilliárd forint körüli összeg gyűlhet össze, miközben a fagykár mértéke országosan elérheti a 40-45 milliárd forintot. A kelet-magyarországi termelők egy hónappal ezelőtt adták át a követeléseiket tartalmazó petíciót a miniszterelnöknek, melyre Gráf József agrárminiszter válaszolt. Tiltakozó levelükben arra hívták fel a figyelmet, hogy a nemzeti kárenyhítési alap – vagyis a kormány által felajánlott segítség – teljes mértékben alkalmatlan a keletkezett károk fedezésére. Az agrártárca válaszlevelében – uniós korlátokra hivatkozva – újabb lehetőséget nem ajánlott fel, amit a demonstrációs bizottság elfogadhatatlannak minősített. Jakab Ferenc példaként említette, hogy a lengyel kormány egy hónap alatt felmérte a károkat, és a gazdák már júniusban százszázalékos állami garancia mellett jutottak hozzá egy ötéves futamidejű, 1,69 százalékos kamatozású, kedvezményes hitelhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.