A megnyitón elhangzott beszédében Viktor Juscsenko és Gyurcsány Ferenc egyaránt Munkácsy nagyságát, valamint a két ország dinamikusan fejlődő kapcsolatát méltatta. Ez utóbbi jegyében került sor ezt követően az ukrán államfő és a magyar miniszterelnök rövid sajtótájékoztatójára is, amelyen elmondták: a kormányközi gazdasági szakbizottságok folyamatosan dolgoznak a két ország közötti együttműködés több fontos, köztük az energetikai szférát, a közlekedést, a regionális kapcsolatok fejlesztését érintő megállapodás előkészítésén.
Az energiaszektorra vonatkozó megállapodás miatt azonban egyre több támadás éri Viktor Juscsenkót odahaza nemcsak kormányoldalról, hanem szakértők részéről is. Szerintük ugyanis Kijev tetemes bevételtől esik el azáltal, hogy az európai piacon kialakult árszintnél jóval olcsóbban adja el a villanyáramot Magyarországnak, csupán azért, mert Budapest ígéretet tett arra, hogy befektet az ukrán energiahálózat fejlesztésébe. A tekintélyes Gyilove Sztolica című kijevi gazdasági hetilap elemzője szerint azt ugyan senki nem vonja kétségbe, hogy az ukrán energiarendszer jelentős befektetéseket igényel, ellenben Ukrajna elegendő lehetőséggel rendelkezik ahhoz, hogy hozzájusson a szükséges pénzhez anélkül is, hogy más ország gazdaságát finanszírozná.
A hetilap szerint a burstini hőerőmű legjelentősebb magyar befektetőjeként nyilvánvalóan Kapolyi László, a System Consulting vállalat tulajdonosa lép majd fel, aki még az 1995-ben az Ukrinterenergóval kötött szerződése alapján vásárolja az áramot az erőműből. Igaz ugyan, állapítja meg a hetilap, hogy a hőerőmű Kapolyi néhány milliós dolláros befektetése révén tudott beilleszkedni az európai energiarendszerbe, aminek köszönhetően az üzletember immár 12 éve az ukrán áram legjelentősebb magyarországi importőre. A System Consulting számára ez évente mintegy 350 megawatt áram megvásárlását jelenti kWh-ként háromcentes áron, amit aztán hét centért értékesít. Ezzel Kapolyi évente százmillió dollár tiszta bevételt vág zsebre.
Gyurcsány Ferenc egynapos kárpátaljai vizitje Ungváron kezdődött, ahol a magyar főkonzulátus épületében találkozott a kárpátaljai magyar szervezetek, valamint az egyházak vezetőivel.
Vitézynek már az élelmiszerbolt is szúrja a szemét Puzsér kávézójának közelében
