Második szakaszába lépett a globalizáció

MN
2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ban Ki Mun
Ma már közhelynek számít, ha azt mondjuk, a globalizáció korában élünk. Az azonban már kevésbé ismert, hogy a globalizáció szakaszokra bontható. Jelenleg a második szakasznál tartunk: ez a mobilitás kora.
Az első szakaszban a tőke és az áruk szabad áramlásának megvalósulásával a globalizáció előnyeit elsősorban az iparilag fejlett államok és azok fő kereskedelmi partnerei, Brazília, Kína és India élvezhették. A mobilitás korának küszöbére érvén az emberek egyre nagyobb számban hagyják el korábbi lakóhelyüket. Egy jobb élet felé törekedve lehetőség nyílik számukra, hogy megszüntessék a korunkra jellemző egyenlőtlenségeket, és felgyorsítsák a haladást a fejlődő világban.
Hogy csak egy példát említsünk, a külföldön munkát vállalók 2006-ban 264 milliárd dollárral támogatták otthon maradt családjukat, amely háromszorosa volt az összevont nemzetközi segélyek összegének. Egyes országokban a családok harmada a hazaküldött pénznek köszönhetően kerülheti el a szegénységet. A fejlődő világban ezek a küldemények jelentik a garanciát az egészségügyi ellátásra, az oktatásra és a vidéki vállalkozásoknak.
Az emberek szabadabb mozgása elősegíti a globális gazdaság olajozottabb működését. Ha egy londoni kórháznak nővérekre van szüksége, alkalmazhatja őket Ghánából vagy Sierra Leonéból. Ha a Google programozókat keres, gyakran a fejlődő világ nemzetei szolgálnak forrásként. Eddig a munkaerő szabad áramlásából inkább a gazdagabb államok profitáltak, ami az úgynevezett agyelszívó hatás miatt fejtörést okozott a szegényebb országoknak. Azonban egyre szélesebb tudással rendelkezünk arról, hogyan jelenthet a migráció kiegyenlítése munkát mindenki számára.
A kormányok eddig elsősorban nem a migráció potenciális gazdasági előnyeit nézték, és lassan alkalmazkodtak a helyzethez. Az eredmény: virágzó illegális bevándorlás, társadalmi feszültség, diszkrimináció, a kormányok hitelvesztése és a bűnszövetkezetek megerősödése.
A korábbi korokban a kivándorlás mértéke változatlan maradt, mígnem a XX. század fordulóján már a világ népességének mintegy 3 százaléka úton volt. Száz év elteltével az ENSZ becslései szerint nemzetközi szinten a migránsok száma 191 millió, ami megközelítőleg ugyanez az arány. És ez a szám emelkedik. Egy nemrég megjelent OECD-jelentés szerint a fejlett országok 2005-ben folyamatosan növekvő bevándorlást regisztráltak, amely éves szinten közel 10 százalékos volt.
Ma az emberek könnyebben és gyorsabban mozoghatnak, köszönhetően az olcsóbb közlekedésnek. Az internet, a megfizethető telefonálás és a kábeltelevízió segítségével állandó kapcsolatban lehetnek otthonukkal. A bankok gyorsan és hatékonyan célba juttatják családjaiknak a nehezen megkeresett fizetéseiket. Eközben a globalizáció gyökeresen átalakítja a munkaerőpiacokat, míg a növekvő gazdasági egyenlőtlenségek (a természeti és az ember okozta válságokkal együtt) további elvándorláshoz vezetnek. Ez az állandóan változó helyzet, amely miatt ma a mobilitás korát éljük.
Az előbb említett változások csaknem mindegyike kihasználható a szegénység és egyenlőtlenség visszaszorítására. A pénzküldemények jó példák e tekintetben. Néhány évvel ezelőtt a bevándorlóknak még horribilis átutalási díjakat kellett megfizetniük, ha pénzt akartak hazaküldeni, fizetésük nem kevesebb, mint 20 százalékát elveszítve ezzel. A kormányok, a civil társadalom és a magánszektor azonban elkezdte szorgalmazni a költségek csökkentését. Nagy-Britannia
kormánya például versenyhelyzetet teremtett a www.sendmoneyhome.org weboldal elindításával, amely lehetővé tette a tranzakciós költségek összehasonlítását. A bankok külön a bevándorlók és családjaik igényeire szabott bank- és hitelkártyákat hoztak forgalomba. A mobiltelefon-szolgáltatók pedig megteremtették annak a lehetőségét, hogy a pénzátutalásokat telefonon keresztül is el lehessen végezni.
Ezek az innovációs lépések megmutatták, hogy a migráció képes hozzájárulni a fejlődéshez. 2006 szeptemberében az ENSZ története során először a migrációról szóló konferenciát rendezett. Akkor sokan a találkozó kudarcát jósolták, mondván, a fejlődő országok az „agyelszívásra” és a bevándorlók jogainak megsértésére panaszkodnak majd, a fejlett államok pedig egyszerűen felállnak az asztaltól. Ehelyett több mint 100 ország konstruktív eszmecseréjének lehettünk tanúi.
Az esemény pozitív példáján felbuzdulva az elődöm által támogatott javaslat értelmében létrehívták a „Migráció és fejlődés globális fórumát” (Global Forum on Migration and Development). A fórum július 9-én tartotta nyitóülését Brüsszelben, több mint 140 ország mintegy 800 küldöttének részvételével.
Ez a globális párbeszéd jelképezi az első komoly lépést azon erőfeszítéseink irányába, hogy a migrációban rejlő lehetőségeket a gyorsabb gazdasági fejlődés szolgálatába állítsuk. Tanulni fogunk a holland IntEnt példájából, amely segítséget nyújtott a bevándorlóknak több mint 200 üzlet megalapításában a szülőhazájukban, vagy a mexikói mikrobankokéból, amelyek megengedik a helyi közösségeknek, hogy pénzküldeményeikkel oktatási, egészségügyi és üzleti befektetéseket támogassanak. De beszélhetnénk az Egyesült Királyságban és Dél-Afrikában érvényben lévő, az egészségügyi dolgozók etikai alapú toborzásának gyakorlatáról szóló nemzetközi törvényről, vagy arról, hogyan könnyítik meg a kettős állampolgárságról szóló törvények a bevándorlók nagyobb szerepvállalását a gazdasági fejlődésben azáltal, hogy tőkéjükkel, tudásukkal és kapcsolataikkal térnek haza.
Nem tekinthetünk el azonban attól a ténytől, hogy a migrációnak negatív hatásai is lehetnek. A globális migrációs fórum arra is alkalmat teremt, hogy átfogó és proaktív válaszokat találjunk ezekre a problémákra annak érdekében, hogy a migráció előnyeit mind a fejlett, mind a fejlődő világban maradéktalanul kiélvezhessék. A kulcs alapvető közös emberi képességeinkben rejlik: a toleranciában, a társadalmi elfogadottságban, az oktatásban és a kulturális különbségekre való kölcsönös nyitottságban.
A migráció hatalmas erő lehet a jó szolgálatában. Ha szem előtt tartjuk a tényeket, és racionális, előremutató párbeszédet kezdünk közös érdekeink érvényesítése érdekében, együtt megnyithatjuk a globalizáció régen várt harmadik korszakát, amelyben az emberek soha nem látott számban részesülhetnek a világgazdaság fellendüléséből.

A szerző az ENSZ főtitkára

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.