Nem tudja tartani a lépést a magyar gazdaság a huszonhét tagú Európai Unió növekedési átlagával: az Eurostat legfrissebb adatai szerint miközben az első negyedévben a teljes unió gazdasága 3,3 százalékkal bővült a múlt év azonos időszakához képest, addig a magyar gazdaság növekedése mindössze 2,9 százalékos volt. Lemaradásunk még szembetűnőbb, ha fejlődésünket a 12 új uniós tagállamhoz hasonlítjuk: a magyar bővülési ütem ugyanis változatlanul a leglassúbbnak számít.
Az első negyedévben Lettország produkálta a legtekintélyesebb, 11,2 százalékos növekedést. A második legjobb eredmény Észtországhoz köthető, ahol 9,8 százalékos volt a bővülés. A kelet-közép-európai régióban továbbra is Szlovákia rendelkezik a legjobb növekedési mutatókkal, miután az első három hónapban 9 százalékkal nőtt északi szomszédunk gazdasága. Figyelemre méltó, hogy az euróövezethez csatlakozott Szlovéniában – a tavalyi utolsó negyedéves 6 százalék után – most 7,5 százalékos gazdasági bővülést mért az EU statisztikai hivatala. A cseh és a lengyel gazdaság is jó ütemben fejlődik: 6,2, illetve 6,8 százalékos növekedést jegyzett fel az első negyedévben a statisztika.
A most közzétett bővülési adatokat, valamint a gazdaságkutatói előrejelzéseket figyelembe véve immár bizonyos: Szlovénia, Csehország és a tavaly elénk kerülő Észtország után idén Szlovákia is megelőz minket az egy főre eső GDP tekintetében. A szlovák gazdaság előzése már akkor is biztos, ha Magyarország esetében a legoptimistább előrejelzések valósulnak meg, azaz ha gazdaságunk fejlődése éves átlagban az idén mégis elérné a 3 százalékot. Helyzetünk a következő években sem javul, hiszen a rendkívül lassú magyar bővülés miatt 2009-ben várhatóan Litvánia és Lettország is hazánk elé kerül. Mindez azt jelenti, hogy – még Gyurcsány Ferenc elemzők által túlzottan optimistának minősített minapi előrejelzése esetén is – két év múlva a 2002-ben még éllovasnak számító Magyarországot már hat versenytárs előzi meg, ha az egy főre eső GDP adatait tekintjük.
– Már nem az a kérdés, hogy Magyarország leszakad-e az új uniós tagállamoktól, hanem hogy a leszakadás mekkora lesz néhány éven belül – hangsúlyozta lapunknak Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője rámutatott: ha nem megy végbe gyökeres fordulat a magyar gazdaságpolitikában, akkor Szlovákia, Litvánia és Lettország után a most még sokkal gyengébb mutatóval rendelkező Lengyelország is megelőz minket, várhatóan 2012 és 2013 között. A miniszterelnök gazdasági növekedésre vonatkozó új előrejelzését Suppan is túl bizakodónak nevezte. Mint mondta, 2008 után csak akkor érhető el éves átlagban a 4 százalékos bővülés, ha az eurózóna gazdasága legalább 3 százalékkal növekszik, és erre a konjunktúrára sikeresen rá tud épülni a magyar gazdaság is.
Így közlekednek a vonatok a hétfő esti vihar után, mutatjuk a részleteket
