Nagy veszteség vár a hazai dinnyetermelőkre

Katasztrofális állapotba kerültek a hazai dinnyetermelők. A kereskedők a tavalyi 50 forint körüli ár után az idén az exportra szánt dinnyéért olykor kilónként csak 12-14 forintot fizetnek, majd hogy elkerüljék a beszerzési ár alatti értékesítés vádját, utólag kifizetnek még húsz forintot a szállítás költségeire.

Dénes Zoltán
2007. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több oka is van az idei alacsony dinnyeárnak, de főként az importáru, illetve a kereskedelmi láncok megkérdőjelezhető felvásárlási gyakorlata nyomta le az árakat a tavalyi szint egyötödére. Pócs János jászsági dinnyetermelő, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnökségi tagja szerint a rossz kilátásokhoz az is hozzájárul, hogy legfőbb exportpiacainkon – ahol a termékek mintegy 70 százaléka talál gazdára – a várnál hűvösebb idő miatt visszaesett a fogyasztás, és emiatt nehezebben tudták eladni dinnyéjüket a hazai termelők, akik az aszály miatt egyébként egy-két héttel korábban kényszerültek betakarítani a termést. Ez pedig azzal járt, hogy a görög, spanyol és olasz dinnyék még a piacon voltak, amikor megérett a hazai termés, s így az áruházakba is nehezebben lehetett eljuttatni a magyar dinnyét. Pócs szerint ugyanakkor az ide importáló országokban a dinnyeszezon már inkább lecsengőben van, így az onnan behozott dinnye az ottani termelők keresetkiegészítését segítheti csupán.
A termelők a tavalyi évhez hasonlóan idén is mintegy hatezer hektáron termeltek dinnyét, az átlaghozam pedig valószínűleg a tavalyinál alacsonyabb, hiszen e területeket is érintette az aszály, illetve a tavaszi fagy. A mennyiség tehát nem lehet oka az áresésnek. Az alacsony árak kialakulásában inkább annak lehet szerepe, hogy a kereskedelmi láncok főként vásárlócsalogató termékként tekintenek a zamatos gyümölcsre. Ezért a gazdákkal történő tavaszi szerződések megkötésekor legfőbb szempontként a mennyiségre koncentráltak, ami azt eredményezi, hogy a termelők maguk is a legolcsóbb technológiákat és fajtákat választották. Ezen termékek viszont óriási árletörő nyomást gyakorolnak a minőségi árukra is, ráadásul az áruházláncok különböző trükkökhöz is folyamodnak, például a fogyasztóvédők megtévesztése előfordul, hogy a termelőnek papíron 15 forintot fizetnek a dinnye kilójáért, ám később még szállítási költségként még további 20 forintot fizetnek – ezzel kerülve el a beszerzési ár alatti értékesítés vádját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.