Harmadfokú hőségriadó akkor léphet életbe, amikor az országos napi középhőmérséklet három egymást követő napon eléri a 27 Celsius-fokot – tájékoztatta lapunkat Polyánszky Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa. Mivel ezen a héten a hőmérséklet tartósan ezen érték fölött lesz, az ÁNTSZ elrendelte legmagasabb, harmadik fokozatot, az úgynevezett riadójelzést. Ma már várhatóan 28 és 29 fok között lesz az átlaghőmérséklet, ugyanígy a következő napokon, egészen csütörtökig. Budapesten ennél is magasabb, 30–31 fok körüli lesz a napi középhőmérséklet. Mindez azt jelenti, hogy a legmelegebb időszakban 35–40 fokos hőség várható, míg a legalacsonyabb nappali hőmérséklet 20–25 fok közé esik, ami szintén viszonylag magas érték. Az is könnyen elképzelhető, hogy megdől a 2000. évi melegrekord, a Békéscsabán mért 41,7 fok.
– Fontos feladat tájékoztatni a lakosságot, figyelmeztetni a lehetséges kockázatokra, és ahol szükség van rá, ott segíteni – nyilatkozta lapunknak Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) osztályvezetője. Szentes György arra hívta föl a figyelmet, hogy se gyermekeket, se háziállatokat ne hagyjunk tűző napon parkoló gépkocsiban, mert a benti hőmérséklet nagyon hamar 60–70 Celsius-fokra is emelkedhet. Az ideiglenes szóvivőhelyettes tudtunkra adta, hogy a www.katasztrofavedelem.hu honlapon lakosságfelkészítés címszó alatt olvashatók azok a tanácsok, amelyek betartásával elkerülhetők a nagyobb gondok. A katasztrófavédelem feladata a hőségriadó idején a tájékoztatás mellett az érintett intézményekkel való kapcsolattartás. Példaként az osztályvezető az áramszolgáltatás akadozását említette: ha ilyen eset előfordul, akkor az ő feladatuk az esetlegesen bajba kerülő szociális, egyészségügyi stb. intézményekhez technikai eszközöket (egyebek mellett aggregátort) juttatni, vagy megszervezni azok helyszínre szállítását. Az áramszolgáltatás elsősorban a nagyszámú légkondicionáló berendezés vagy ventilátorok használata miatt szakadhat meg. A katasztrófavédelem feladata emellett egy esetleges balesetkor az autóutakon kialakuló kocsisorokban rekedt emberek segítése, ivóvízzel ellátása is. Szentes azt is elmondta, hogy a júniusban érvénybe lépett tűzgyújtási tilalom mind a mai napig érvényes, ezért a kirándulóknak, erdő mellett tartózkodóknak még kijelölt táborhelyeken is tilos a nyílt láng használata.
A Fővárosi Polgári Védelem munkatársai mától Budapest legforgalmasabb tizenkét csomópontján palackozott és zacskós vizet osztanak az autósoknak és a gyalogosoknak. A pontos helyszínekről ma döntenek a Fővárosi Védelmi Bizottság rendkívüli ülésén. A járókelők ismét megtalálják a Deák téren azt a mobil vízcsomagoló egységet, amely korábban is vizet osztott itt. Ezenkívül a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. a hajnali óráktól éjjel-nappal, összesen húsz locsolóautóval mossa és hűti Budapest utcáit.
Rapid délelőtti friss - Lobog a szélzsák + videó
