Ne menjen külföldre a magyar polgárok pénze

A Mol–OMV-csata alapot adott a Budapesti Értéktőzsdének (BÉT) és a Befektetési Szolgáltatók Szövetségének, valamint a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének arra, hogy újabb tőkepiacot és befektetéseket élénkítő csomagot tegyenek le a kormány asztalára. Lapunk a javaslatokról és a tervekről Szalay-Berzeviczy Attilát, a BÉT elnökét kérdezte.

Kiss Roland
2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetgazdasági érdek, hogy Magyarországnak erős tőkepiaca legyen, hiszen ez a hazai megtakarítások és a magyar vállalatok növekedéséhez szükséges tőkeigény találkozási helye – állapította meg a BÉT elnöke. – Részvénykínálat híján nincs tőkepiacunk, enélkül pedig a hazai lakosság arra kényszerül, hogy pénzügyi megtakarításaival távoli tőzsdéken külföldi vállalatok növekedését finanszírozza. A Mol-részvények ma közel 300 milliárd forintnyi lakossági megtakarítást kötnek le, ezért sem mindegy, hogyan végződik a társaság függetlenségi harca. A BÉT – a befektetések élénkítésével kapcsolatban – már két évvel ezelőtt is több javaslatot megfogalmazott, amelyeket a kormány akkor el is fogadott. Idén újabb ötpontos javaslatcsomagot készítettünk el azzal a célkitűzéssel, hogy a hazai megtakarításokat idehaza kössük le: azzal a magyar gazdaságot és a hazai vállalatokat erősítsük. A csomag egyik fő eleme a még állami kézben lévő vállalatok részleges tőzsdére vitele, valamint a feltörekvő magyar középvállalatok beterelése a börzére. Itt az ideje, hogy leszámoljunk azzal a mítosszal, hogy az a legjobb megoldás, ha egy állami vállalatot egy az egyben külföldi befektetőnek privatizálunk. Véleményem szerint komoly stratégiai hibát követett el Magyarország ezzel a felfogással az elmúlt 17 évben. Ami pedig a már magánkézben lévő középvállalatokat illeti, ott a tőzsdére terelés azért fontos költségvetési kérdés, mert ezzel jelentősebb adófizetőkké válnak a cégek. Ma még ugyanis a magas adó- és járulékterhek miatt a társaságok túlnyomó többsége különböző könyvelési trükkökkel rejtegeti valós nyereségét.
– Ezen túl további négy javaslat szerepel a csomagban. Melyek ezek?
– Valóban, a csomag része az is, hogy a pénzügyi ismeretek oktatása legyen kötelező a középiskolákban, valamint a befektetési alapok úgy adózzanak, mint a részvények, hiszen ma az itt szerzett hozamot ugyanolyan adó terheli, mint a kamatot. Ez pedig nem teszi lehetővé, hogy a veszteségeket szembe lehessen állítani a nyereséggel, csökkentve ezzel adóalapunkat. Márpedig akárcsak a részvények, a befektetési jegyek is lehetnek veszteségesek. A legizgalmasabb újításnak a megtakarítások szabad áramlásának a biztosítását tartom az ingatlanpiac és a tőkepiac között. Ismeretes, a hazai megtakarítások túlnyomó részét az ingatlanok képezik, hiszen Magyarországon mindenki tulajdonos, vagy azzá kíván válni. Többek között ez is az oka annak, hogy a házak és a lakások nagy része igen rossz állapotú, hiszen a tulajdonosoknak nincs pénzük a felújításra. Ezen a helyzeten azonban cseppet sem segít, hogy ma az ingatlanok eladása 25 százalékos forrásadót von maga után, ami szintén jelentős akadály a piaci mozgások előtt. Véleményünk szerint meg kell szüntetni ezt a korlátot arra az esetre, ha az ingatlaneladásból származó bevételt a nyugdíjpénztárunkba, a nyugdíj-előtakarékossági számlánkra vagy a hosszú távú befektetési számlára fizetjük be. Ennek komoly állami bevétel nem esne áldozatul, sőt az élénkebb kereskedés révén még pluszbevétel is származna belőle. Ez a lépés nemcsak a tőkepiacot, a nyugdíj-előtakarékoskodást és az ingatlanpiacot segítené, hanem az országon belüli könnyebb munkaerő-áramlást is, amelynek hiánya miatt ma sok helyen a munkaerő-kínálat és -kereslet nem találkozik egymással.
– A hosszú távú befektetési számla hogyan segítené elő a tőkepiac erősödését?
– A hosszú távú befektetési számlával újabb kapu nyílna meg a tőkepiac felé. Lényege, hogy amennyiben a befizetett összeget legalább három éven keresztül nem vesszük ki, annak hozama árfolyam- és kamatadómentessé válik. Ez is hozzájárulna a Magyarországon még gyerekcipőben járó befektetői kultúra erősítéséhez.
– A tervekről egyeztettek már a kormánnyal?
– Természetesen, sőt, az ellenzéki pártokkal is folytattunk megbeszéléseket. Ha a kormány magáénak érezné javaslatainkat, akkor akár a jövő év elejére jogszabály lehetne azokból.
– Idén számíthatunk-e új bevezetésekre a BÉT-en?
– Az idén eddig két új bevezetés volt – a Regionális Fejlesztési Vállalaté és az Orco Property Groupé –, de még további, mintegy tíz céggel folynak a tárgyalások.
– Szóba került már az adó- és járulékcsökkentés kérdése. Ön hogyan ítéli meg a magyar gazdaság jelen helyzetét, milyen változásokra, reformokra volna szükség?
– A magyar gazdaságról nem lehet egy mondattal véleményt formálni. Ugyanis a versenyszektor általában véve igen jól működik. Ennek köszönhető, hogy a gazdaság összességében jól teljesít. Ezen belül azonban a nemzetközi és a nagyvállalatok igen sikeresek, a kis- és középvállalkozások viszont már kevésbé. Ezt szokás a magas adók és járulékok rovására írni, azonban itt más tényezőknek is komoly szerepük van. Sőt, véleményem szerint teljesen természetes, hogy ebben a szférában nem ritkák a csődök és a felszámolások sem. Komolyabb baj, hogy az állami szektor az utóbbi hat év költségvetési politikájának hatására oda jutott, hogy valóban megszorító lépések váltak szükségessé. Ezek azonban nem keverendők össze a reformokkal: a megszorítások a stabilitás elérésére szolgálnak, a reformok pedig arra, hogy a hiány – az egészségügy, az oktatás, a közigazgatás és a nyugdíjszisztéma hibás szerkezete miatt – ne termelődjön újra. Ki kell törni a „Húzd meg, ereszd meg!” ciklusokból. Ha nem sikerül, Magyarország behozhatatlanul lemarad. Azt még nem látom tisztán, hogy a mostani reformkezdeményezésekből mi valósul meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.