Noha az uniószerte csökkenő tehénállomány is hozzájárulhat a világpiacon tavaly augusztusban elkezdődött tejáremelkedéshez, a fő ok mégis a világ legnagyobb exportálóinál – Új-Zélandon és Ausztráliában – tapasztalható termeléscsökkenés – tájékoztatta lapunkat Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnöke. Mindehhez az is társul, hogy az ázsiai és az indiai piacok igényei folyamatosan nőnek. Ennek hatására például a sovány tejpor ára történelmi magaslatokba, kilónkénti 900 forint fölé emelkedett Nyugat-Európában. Mindezek miatt hazánkban a héten a tej ára 2,5 százalékkal drágul, s az év során elképzelhető, hogy további emelkedés is bekövetkezik.
A feldolgozók most az év eleji, literenkénti 66,54 forint helyett átlagosan 70 forintot fizetnek az átvett alapanyagért a termelőknek. Mivel ezt az emelkedést Istvánfalvi Miklós tudomása szerint a tejipar még nem építette be áraiba, az év közepétől várhatóan a háztartások is megérzik a termelői ár növekedése által kiváltott drágulást. A terméktanács elnöke szerint a későbbiekben a feldolgozott tejtermékeknél további 5–12 százalékos drágulásra számíthatunk. Ez természetesen attól is függ, hogy a feldolgozók mennyire tudják érvényesíteni szándékaikat, mivel eddig az áremelés éppen a nagyobb kereskedelmi láncok ellenállása miatt hiúsult meg.
Hasonlóan vélekedett Besenyei Ferenc, a Pannontej Zrt. vezérigazgatója is, aki szerint az áremelkedést, ha nem is teljes mértékben, de biztosan elfogadják majd a kereskedelmi hálózatok, mert azonkívül, hogy a tej iránti kereslet hazánkban is nőtt, a német és olasz kereskedők a magyarországi átlagárnál 5–8 forinttal ígérnek többet a tej literjéért. A cégvezető várakozásai szerint – a takarmányárak erőteljes drágulása miatt – év végére a nyers tej ára 72-73 forintra emelkedhet, így például a friss dobozos tej 160 forintért kapható majd a boltokban, az UHT-tej ára pedig a 180-200 forintot is elérheti.
A fentiekből látható tehát, hogy az árak tekintetében – a termelők szempontjából – némi javulás mutatkozik a tejágazatban. Magyarország tehénállománya a múlt év végén 322 ezer darabos volt, az előző évhez képest 12 ezerrel, 3,6 százalékkal csökkent. A magyarországi tejipar 2006-ban hozzávetőleg 1,3 milliárd liter tejet vásárolt fel, 60 millió literrel kevesebbet az előző évinél. Az ágazat jövedelmezősége egyébként már évek óta nulla körül mozog, amin a mostani áremelés sem változtat sokat a takarmányárak drágulása miatt.
Szlovákia továbbra is elutasítja az EU Oroszországgal szembeni újabb szankciós csomagját
