Az Európai Unió tagországainak legutóbbi állam- és kormányfői találkozóján tartalmában meghatározott reformszerződés megszövegezése lesz a legfontosabb feladata az EU soros portugál elnökségének, amely tegnap vette át a stafétát Németországtól. Az ibériai ország hét év után tölti be ismét az elnöki tisztet. A portugál főváros nevét azóta is folytonosan emlegetik az EU-ban, hiszen ott indították útjára a lisszaboni folyamat néven ismert programot, amelynek célja, hogy a tagországok összehangolt gazdasági fejlesztésével az EU-t a világ legversenyképesebb térségévé tegye, javítva a gazdasági növekedést és a foglalkoztatást. Most Lisszabon alighanem az új szerződésről lesz híres.
A portugál miniszterelnök optimizmussal eltelve veszi át az elnökségét. José Sócrates bízik abban, hogy a Brüsszelben elért kompromisszumra építve kihasználhatja a történelmi pillanatot, és döntő lökést adhat az európai projekt építésének. A szocialista politikus nagyon szeretné, ha az alapszerződést már az októberi lisszaboni csúcsértekezleten aláírhatná a 27 tagállam. Gazdasági téren Sócrates új életet akar lehelni az úgynevezett lisszaboni stratégiába, tető alá kívánja hozni az egységes európai energiapolitikát, és nagy súlyt akar fektetni a környezetvédelem problémáinak a megoldására.
Külpolitikai síkon azt szeretné, ha az unió visszanyerné súlyát és tekintélyét Afrikában és a Közel-Keleten. Hangzatos célok ezek egy olyan soros elnök számára, akit többnyire csak „hézagpótlónak” tekintenek két nagy tagállam (Berlin és Párizs) EU-elnöki mandátuma között. Sócrates azonban közismert arról, hogy hatásosan képes érvényesíteni elképzeléseit – és meglepetést is tud okozni. A sportért rajongó egykori vívó az utóbbi két évben már azt is bebizonyította, hogy szavai mögött nem kevés politikai tetterő áll. Gátolhatja terveit, hogy Lisszabon viszonylag szerény büdzsével vág neki az EU-elnökség hat hónapjának.
Az elvetett EU-alkotmányból lopva máris átemelt új rendszer, a hármas EU-elnökség jegyében egyébként a német, a portugál és a jövő év eleji szlovén soros elnökség céljai és programjai szorosan öszszefüggnek, a korábbinál érzékelhetőbb folytonosságot céloznak. Ennek jegyében a következő fél évben is nagy figyelmet kap a klímavédelem, az EU szociális dimenziójának fejlesztése és a versenyképességi stratégia.
Pánik tört ki egy Ryanair-járaton, menekülni kezdtek az utasok + videó
