Putyin színvallásra készteti Busht

Érezhetően sakkot adott újabb, az amerikai lapok szerint Busht is meglepő javaslatával Washingtonnak Putyin. A kiterjesztett közös rakétavédelemről szóló előterjesztés valójában az amerikai kompromisszumkészséget teszteli. A lépéselőnyben lévő orosz diplomácia a konstruktív tervek után most keményebb retorikával próbálja színvallásra kényszeríteni Busht.

Munkatársunktól
2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vár azonnali választ Washingtontól az amerikai rakétavédelmi pajzs tervezett kelet-európai kiterjesztésével kapcsolatos javaslatai ügyében Vlagyimir Putyin. A Guatemalában tartózkodó orosz elnök reményét fejezte ki, hogy Washington végül elfogadja majd az orosz javaslatokat, amelyek módosítanák a rakétapajzs-kiterjesztésre vonatkozó terveket.
Putyin George Bushsal tartott találkozóján a gabalai radarállomás közös használatára tett javaslatát megismételve felajánlotta az azerbajdzsáni létesítmény korszerűsítését, a Dél-Oroszországban épülő új radarállomás bekapcsolását a rakétaelhárító rendszerbe. Felvetette azt is, hogy Moszkvában hozzanak létre központot az indításokról szóló információk cseréjére, valamint elemző központot, például Belgiumban. Ha ez sem lenne elég, Putyin szerint bővíthető a konzultációkban részt vevők köre az érdekelt európai országok bevonásával a NATO–orosz tanács részeként.
Az orosz diplomácia közben több húron játszik, s a csúcshoz időzített „fegyverszünet” után felújította a telepítési tervek bírálatát is. A külügyminisztérium helyettes vezetője, Alekszandr Grusko a Berliner Zeitung című lapnak nyilatkozva azt a már ismert moszkvai érvelést erősítette meg, amely szerint a tervezett kelet-európai telepítés új katonapolitikai konfrontációt eredményezhet Európában. Megismételte, Moszkva továbbra sem tartja meggyőzőnek azt az amerikai állítást, amely szerint a telepítés nem Oroszország ellen irányul. Szergej Ivanov miniszterelnök-helyettes ennél is tovább ment, amikor kijelentette, hogy Moszkva rakétákat telepít a kalinyingrádi enkláve területére, ha az Egyesült Államok nem mond le arról a tervéről, hogy Lengyelország területén rakétaelhárító rendszert építsen ki. Nyilatkozatából kitűnt, ha elfogadják azokat a javaslatokat, amelyek egy kibővített rakétaelhárító rendszer létrehozását indítványozzák a NATO bevonásával, úgy okafogyottá válik az a kényszer, hogy Oroszország nyugati területein rakétákat telepítsenek.
Ezzel egy időben magas rangú német politikusok megerősítették korábbi fenntartásaikat az amerikai tervvel szemben. Ruprecht Polenz, a Bundestag külügyi bizottságának elnöke annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a legutóbbi orosz javaslatok ellenére Washington nem hagyja magát eltántorítani a tervezett rakétatelepítéstől. A konzervatív politikus az amerikai kormányzatot arra intette, hogy nem lenne szabad figyelmen kívül hagynia az Oroszországgal való együttműködésből származó stratégiai előnyöket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.