Az ítéletet néhány napja életfogytiglani börtönbüntetésre változtatták, s az egészségügyi dolgozókat kiadták Bulgáriának. Tegnap Szófiába érkezésük előtt a bolgár államfő kegyelemben részesítette őket, így szabadlábra kerültek. A repülőtéren családtagjaik mellett Georgi Parvanov államfő, Szergej Sztanisev kormányfő és Ivajo Kalfin külügyminiszter fogadta a hazatérőket.
A hírek szerint az elítéltek átadásához a kártérítés mellett további feltételeket szabott Líbia: a beteg gyerekek gyógyíttatását, az uniós országokkal való kapcsolatok normalizálását és partnerségi megállapodást az EU-val. Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök szerint sem Franciaország, sem az unió nem fizetett az elítéltek elengedéséért, ám egy feljegyzés szerint mintegy 460 millió dolláros támogatást nyújt a jövőben az Európai Unió bizottsága a fertőzött gyermekek gyógykezeléséhez az e célra létrehozott uniós pénzalapon keresztül.
*
Az orvos és az ápolónők a francia kormány gépén érkeztek Szófiába. A fedélzeten utazott az EU külügyi biztosa, Benita Ferrero-Waldner és Cécilia Sarkozy, a francia államfő felesége is, akik Claude Guéant-nal, az Elysée-palota főtitkárával együtt az elmúlt két napban Tripoliban tárgyaltak, közreműködve a mindvégig ártatlanságukat hangoztató egészségügyi dolgozók kiszabadulásában. (Cécilia Sarkozy és Benita Ferrero-Waldner néhány órával később elutaztak Szófiából.) Georgi Parvanov bolgár elnök telefonon nagyrabecsülését fejezte ki Nicolas Sarkozy francia államfőnek, „amiért Cécilia Sarkozy és Benita Ferrero-Waldner személyesen közreműködött az ügy megoldásában” – közölte a bolgár elnöki hivatal. Sarkozy hivatala megerősítette, az elnök a mai napon Líbiába látogat, hogy segítsen az országnak visszatérni a nemzetközi közösségbe. Az útra Sarkozyt elkíséri Bernard Kouchner külügyminiszter is.
José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke Brüsszelben bejelentette, hogy az Európai Unió normalizálni akarja kapcsolatait Líbiával. Mint mondta, az EU szeretné Líbiát is bevonni abba a kereskedelmi és segítségnyújtási rendszerbe, amely más földközi-tengeri országokkal már létrejött. S az Európai Unió szorosan együtt akar működni az afrikai állammal a bevándorlási ügyekben is. Barroso elmondta, hosszú és szívélyes telefonbeszélgetést folytatott Moamer el-Kadhafi líbiai vezetővel, akivel közölte: mihelyt az ápolónők és az orvos kérdése rendeződik, szeretnének az eddiginél is tovább menni az EU és Líbia közötti kapcsolatok rendezésében.
Barroso nem közölt részleteket arról, hogy az EU konkrétan mit adott Líbiának az ügy megoldásáért. De megígérte, hogy a Tripolival kötött megállapodás összes elemét nyilvánosságra hozza Benita Ferrero-Waldner, aki a brüsszeli testület képviselőjeként kulcsszerepet játszott az egyezkedésekben. Ferrero-Waldner egyébként Szófiába érkezve kijelentette, hogy a bolgár ápolónők és a bolgár állampolgárságot kapott palesztin orvos elengedése megnyitja az utat az unió és Líbia közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése, egy „új korszak” előtt. Egy EU-forrás szerint Ferrero-Waldner kétoldalas megállapodást írt alá Líbiával, amelyben lefektették a kapcsolatok intenzívebbé tételének elveit. Az egyezség „mindenre kiterjed, a kereskedelemtől a régészeti feltárások támogatásán, az illegális bevándorlás elleni küzdelmen és az egyetemistáknak nyújtott ösztöndíjakon át a vízumkérdésekig” – tette hozzá az illető.
Nevetséges Real, „galaktikus” PSG – itt a végítélet a madridiak kudarcáról
