Szerveződik a fagykár-demonstráció

Néhány héten belül országos agrárdemonstrációt szervezhet a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), miután a fagy- és aszálykárt szenvedett gazdák kárenyhítési kérelmét tegnap elutasította a kormány, mondván: egyrészt nincs rá pénz, másrészt a termelők nem fizettek abba a kárenyhítési alapba, amelynek az érintettek szerint semmi értelme nincs – közölte lapunkkal Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója.

Munkatársainktól
2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap megérkezett Gráf József agrárminiszter elutasító levele Jakab Ferenchez, amelyben a tárcavezető közölte a Magosz Szabolcs megyei elnökével: a június 19-én Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, illetve Sólyom László köztársasági elnökhöz eljuttatott petícióban szereplő fagy- és aszálykár-enyhítési kérelmet a kormány nem támogatja. Budai Gyula, az érdekvédelmi szervezet szövetségi igazgatója ugyanakkor kijelentette: öt megye részvételével megalakult egy 12 főből álló agrárdemonstrációs bizottság Szabolcs megyei székhellyel, s a jövő héten tárgyalnak a stratégiai feladatokról. Az igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy 19 megye termelői, a MOSZ, az egyéb szakmai szervezetek, valamint az Agrárkamara egyaránt szolidaritást vállalt a gazdakörökkel, ráadásul a megmozdulásban részt is vennének, a felháborodás pedig országos szintű.
Budai Gyula nem zárta ki a két évvel ezelőtt megtartott gazdatüntetés megismétlését sem, miközben emlékeztetett: a 2005 márciusában aláírt agrárdemonstrációs megállapodást a kormány nem tartotta be, például azért, mert az ígéretek ellenére a Hernád menti gazdák 1,2 milliárdos kárenyhítési támogatásának kifizetése mind a mai napig nem történt meg. A szövetségi igazgató hozzátette, a június 19-én átadott petícióban azért kértek állami támogatást, mert aszály- és fagykárra nem fizet a biztosító, ám a következő szezon eredményessége érdekében a termelőknek minden időszaki munkát el kell végezniük ültetvényeiken, hektáronként átlagosan 800 ezer forintos ráfordítással.
Jakab Ferenc állítása szerint Gráf József miniszter válaszában az szerepel, hogy a pórul járt gazdák lényegében nem számíthatnak állami támogatásra, csak az alulfinanszírozott kárenyhítési alapból juthatnak kései segítséghez. A Magosz Szabolcs megyei elnöke rámutatott: minden lehetséges eszközzel megpróbálják kikényszeríteni azt a támogatást, amit Nyugat-Európában gyorsított eljárás keretében azonnal kifizetnének. Az érdekvédelmi vezető megerősítette: a Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyei gazdaköri elnökök, a szervezet országos vezetői, valamint a küldöttek a jövő héten tanácskoznak arról, hogy lesz-e újabb agrárdemonstráció. A demonstrációs bizottság gyűlését követően július 12-én összeül a szabolcsi gyümölcstermesztők szakmaközi szervezete is, és csak ezt követően születik meg a döntés a várható megmozdulásról.
Emlékezetes, a szokatlanul erős májusi fagyok következtében egyes alma-, meggy- és dióültetvények százszázalékos fagykárt szenvedtek, s ennek enyhítésére kértek a gazdák érdemi segítséget a kormányzattól. A Gráf József vezette szaktárca a megoldást abban látja, hogy a kormányzat által hárommilliárdról nyolcmilliárdra emelt nemzeti kárenyhítési alapból oldják meg a szükséges kifizetéseket. A gazdák azonban ennél jóval nagyobb összeg kifizetését ítélték szükségesnek, és ezért helyezték kilátásba a demonstrációt.

Pénz csak az év végén? Tavasszal 95 százalékos fagykár érte a négy- hektáros szilvásomat – közölte érdeklődésünkre a körösújfalui Kincses István. A mezőgazdasági vállalkozó elmondta: annak rendje és módja szerint bejelentette a kárt, de azóta senki sem szólt hozzá. Miközben nyolc és fél millió forintra tehető a kárigénye, az eddigi információi szerint hektáronként 20-30 ezer forintos kártérítésnél többre nem számíthat, arra is csak legfeljebb az év végén.
– Az a hír járja, hogy a kifizetett, megtérített kár messze van az igényektől. Megfelel ez a valóságnak? – kérdezem Szabó Istvánt, a megyei mezőgazdasági és szakigazgatási hivatal vezetőjét. – Tudni kell, hogy önkéntes biztosítási rendszerrel dolgozunk – válaszolja a szakember. – A gazdasági év év végén zárul, a károsultság teljes mértéke akkor lesz megállapítható. Az azonnali kifizetés nem jellemző az agráriumban, a termelők nem is számolnak ezzel.
Mindez nem vigasztalja Kincses Istvánt. – Biztosítás címén háromezer forintot fizetek hektáronként az országos kárenyhítési alapba – magyarázza. – A kormány, a minisztérium többet tehetne értünk, legalább most, az első évben jobban segíthetne minket. Azt hallottam, hogy a területalapú támogatásból kimaradt összeget ilyen célra fordítják, de ez egyelőre csak szóbeszéd. Amíg a szántóföldön termelők nem csatlakoznak nagyobb számban hozzánk, addig ez a rendszer nem erősödik meg. A gazdálkodó legfeljebb imádkozni tud, hogy ne érje újabb természeti csapás a földjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.