Nem lassítunk, nem állunk meg, megyünk tovább, hogy az egy évvel ezelőtti vállalásainknak megfelelően Magyarországot erőssé, a nemzetet naggyá tegyük – Gyurcsány Ferenc ezekkel a szavakkal kommentálta a koalíciós szerződés „kiigazítását” jelentő 26 oldalas dokumentum tegnapi ünnepélyes aláírását. A miniszterelnök szerint az MSZP és az SZDSZ frakcióvezetői által is ellenjegyzett melléklet világos programot ad a következő egy-két évre, a megállapodással nyer az ország és a koalíció is. – Egy nagyon határozott, alapvetően patrióta gazdaság- és fejlesztéspolitika a kis- és közepes vállalkozások érdekében, igazságos és fenntartható nyugdíjrendszer kiépítése, az oktatás szolidárisabbá és versenyképesebbé tétele – sorolta Gyurcsány Ferenc az általa fontosnak tartott elemeit a szövegnek, amelynek kormányzása új, minőségről, fejlesztésről és növekedésről szóló szakaszát kellene megnyitnia.
*
A megállapodás tartalmazza, hogy a fenntarthatóság érdekében a nyugdíjkorhatár „fokozatos, lassú” emelését mielőbb (legkésőbb 2007. december 31-ig) meg kell hirdetni.
A kormányfő közölte, az egészségbiztosítás átalakításának fő kérdéseiben megállapodtak a koalíciós felek, a részletek kidolgozása csak a szükséges jogszabály-módosítások és ezek előkészítése során valósul meg. – A parlament őszi ülésszakának kezdetéig, szeptember közepéig le kell zárni az egyeztetést, be kell nyújtani a törvénytervezeteket, ez a pénzügyminiszter és az egészségügyi miniszter alapvető felelőssége – jelentette be Gyurcsány Ferenc.
Szocialista informátoraink szerint a törvény-előkészítő egyeztetéseken még bőven akadhatnak vitás kérdések, a tegnap aláírt dokumentum ugyanis meglehetősen általános irányelveket fogalmaz meg a rendszer-átalakítás tekintetében. Eszerint a kötelező egészségbiztosítási pénztárakban (kep) 49 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező magánbefektetőknek „megfelelő jogokat” kell biztosítani a szakszerű és pénzügyileg stabil működés garantálására, az osztalékkifizetést „világos és nyilvános elvek” mentén szabályozzák.
Kóka János, az SZDSZ elnöke, miután aláírta a koalíciós megállapodás mellékletét, kijelentette, az a „késő kádárizmus viselhetetlen maradványainak” felszámolását célozza felelősök megnevezésével és konkrét határidőkkel. A politikus kiemelte az adórendszer egyszerűbbé tételére vonatkozó vállalásokat, illetve azt, hogy szeretnék elérni az élőmunka terheinek csökkentését. – A koalíció a következő három hónapban megvitatja adókoncepcióját a Versenyképességi Tanáccsal és Versenyképességi Kerekasztallal, mert megállapodást szeretne kötni velük a végleges változatról – mondta a gazdasági és közlekedési miniszter. Kóka és pártja lezárná az ügynökkérdést az iratátadás és a kutathatóság egyértelmű szabályozásával.
– A klinikai halál állapotában lévő kormányzati politikát próbált mesterségesen újraéleszteni két legyengült pártelnök – vonta le a tegnapi esemény végkövetkeztetését Navracsics Tibor, aki nem tudja, a megállapodás aláírása az elmúlt három hónap válságának lezárását jelenti-e, netán annak folytatását vagy új válság kezdetét. A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, a kormánynak nincs mandátuma arra, amit csinál, a keretszerződés pontosítása pedig újabb vitákat vetít előre. – Közös túlélési kísérletnek lehetünk a szemtanúi – jelentette ki a politikus. Mikola István elszomorítónak tartja, hogy a koalíciós megállapodásba bekerült az egészségbiztosítási rendszer privatizációjára irányuló szándék. – Ez a 117 éves társadalombiztosítási rendszer végét jelentheti – vélekedett a Fidesz képviselője, aki szerint a kormány nem rúghatja fel egyoldalúan, tízmillió állampolgár megkérdezése nélkül ezt a „nagy társadalmi szerződést”. A volt egészségügyi miniszter közölte, ha a Fidesz kormányra kerül, mindent megtesz azért, hogy a tb-t újra köztulajdonba vegye. Mikola István szerint a kormány hazardírozása szociális tragédiába torkollhat, az egészségbiztosítás átalakításának koncepcióját ugyanis öt oldalban vázolták fel, míg hatástanulmányok, kockázatanalízis és biztosításmatematikai számítások nem készültek.
Újra őszödi hangulatban? A koalíciós szerződés kiigazítása előtt az MSZP választmánya is szavazott zárt ajtók mögött a mellékletről: egy tartózkodás mellett 172-en támogatták azt. Az ülésen felszólaló szocialista egészségpolitikusok felhívták arra a figyelmet, hogy a megállapodásnak az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló része tulajdonképpen csak keretet ad, a részleteket majd a törvényalkotás során kell kidolgozni. Többen arra is figyelmeztettek, ebből még származhatnak viták az SZDSZ-szel. Az MTI információi szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnök kifejezetten erős, hatásos beszédet tartott, amit többen az őszödi beszéd érzelmi felfokozottságához hasonlítottak. A kormányfő a kisebbik koalíciós partnerről szólva azt mondta: a liberális párt racionális politikát folytat, melynek célja, hogy markánsan megkülönböztesse magát az MSZP-től, és megerősítse szavazóbázisát. Úgy fogalmazott, „nem szerelemből” működik együtt a két koalíciós partner. Szombaton ülésezett az SZDSZ országos tanácsa is, ahol egy tartózkodás mellett előzetesen szintén támogatták a koalíciós megállapodás tervezetét.
Volt titkosszolgálati vezető készítette fel az ukrán csatlakozásra az újlipótvárosi Tisza-aktivistákat
