Több SZDSZ, több adó

Kis Ferenc
2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét csavarni készül egyet a magyar társadalmat szorongató présen az SZDSZ és kisebbik koalíciós partnere, Gyurcsány Ferenc – így összegezhető a hét végén aláírt megállapodás a két kormányzó párt között. A koalíciós szerződés kiegészítése ugyanis a deklarált cél, a reformok folytatása és felgyorsítása helyett csupán kétféle szándékot tükröz: az állam bevételeinek növelését egyidejűleg a szociális kiadások csökkentésével (nyugdíjkorhatár-emelés, kedvezmények csökkentése), másrészt üzleti érdekek, a pénztőke kiszolgálását, például a biztosítási rendszer magánosításával. Mindemellett újra célkeresztbe állították az egyházakat, azok finanszírozási kérdését, amely vörös posztó a szabad demokraták szemében.
A koalíciós alkufolyamat a régóta ismert dramaturgia szerint alakult. A linekeri futballhasonlat – a labdarúgás olyan játék, amelyben 22-en kergetik a labdát és a végén mindig a németek nyernek – jut eszünkbe a magyar politikára átírva: a koalíciós egyezkedések végén mindig az SZDSZ győz. Igaz, hogy nem százszázalékosan az eredeti szabad demokrata elképzeléseket rögzítették, de ez senkit ne tévesszen meg, ugyanis az SZDSZ régóta a lenini „két lépést előre, egyet vissza” elvet követi. Amikor el akar érni számára fontos változtatásokat, először mindig egy radikálisabb verzióval áll a közvélemény elé, majd keresztülvisz a kormányzaton egy enyhébb módozatot, de a lényeg az, hogy az általa kijelölt irányba induljon el a folyamat.
Az SZDSZ győzelmét vetítette előre az is, hogy az egyes szakterületeken a tárgyalópartnerek megnevezésénél mindig a kisebbik koalíciós párt embere szerepelt elöl. Magyar Bálint tárgyalt Hiller Istvánnal az oktatási kérdésekről, tehát demonstratíve is a „bukott” szabad demokrata miniszter vezényelte az alkudozást, aki már többször nyilvánvalóvá tette, hogy mindent eladna, privatizálna az oktatásban.
Kevésbé gondolja komolyan Kóka János és pártja az adócsökkentésre tett választási ígéretét, hiszen a mostani megállapodás nem ebbe az irányba hat, sőt inkább adóemelést jelent. (De vajon mit szól ehhez Kovács Pistike, az SZDSZ korábbi kampányarca?)
Adóemelésre utalnak a szakértői vélemények is. Vámosi Nagy Szabolcs, az APEH volt elnökhelyettese szerint a személyi jövedelemadó terhei emelkedni fognak, és az ingatlanadó bevezetése is kétségessé teszi az adócsökkentés szándékát. Ez utóbbiról minden elemző éles kritikát fogalmazott meg: nem tudjuk, milyen lesz a mértéke, hogyan fogják kivetni, és levonható lesz-e az szja-ból, illetve az iparűzési adóból. Ráadásul az önkormányzatoknak ez kezdetben komoly költségeket jelent – olvasható a szakemberek nyilatkozataiban. Fontos tényező az is, hogy az ingatlanadó része a konvergenciaprogramnak, amit nyilvánvalóan nem akar megbolygatni a kormányzat. Rafináltan a nagy többségében ellenzéki vezetésű települési önkormányzatokra hárítaná a bevezetés és adóbeszedés terheit, miközben azt mondja: nem kötelező bevezetni, viszont az ingatlanadó vált majd ki más hasonló típusú adónemeket. Miféle igazságosságról beszél a „haladó baloldali” kormány, amely most megadóztatja annak a sok tízezer családnak is az ingatlanát, akik lakásgondjukat csak többmilliós hitelfelvétellel tudták megoldani, és húsz évig nyögik a törlesztőrészletet?
– Nem tudunk ennél többet és ennél jobbat. Nem leszünk rá képesek. Ha belegebedünk, akkor sem – hangoztatta hírhedtté vált őszödi beszédében Gyurcsány Ferenc.
És tényleg…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.