Régiós összevetésben szembeötlő, hogy az egy projektre jutó munkahelyteremtésben nem igazán teljesítünk jól, hiába nőtt ez a mutató nálunk is az elmúlt évben – derül ki az Ernst & Young tanácsadó cég széles körű felméréséből. A csehek (154), a lengyelek (205) és a szlovákok (294) is jelentősen több foglalkoztatottra tettek szert egy-egy projekttel, mint mi (101).
Ebben talán az a tényező is közrejátszhatott, amit Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója említ a tőkevonzó képesség visszaesésének potenciális tényezőjeként – nevezetesen a dráguló munkaerőköltség. Havas ugyan óv attól, hogy egy év visszaeséséből messzemenő következtetéseket vonjunk le, ám az kétségtelen: e tekintetben a nemzetközi tendencia nem nekünk kedvez. Az alacsony munkaerőköltség a kelet-közép-európai régióban jelentős szerepet játszik a befektetői motivációk között, így Kína és India „felfedezése” még akkor is roszszul érintene minket, ha a bérjellegű kifizetések nem emelkednének.
Kína és India térnyerése igen látványos. Az Ernst & Young felmérése szerint a világ legnépesebb országa attraktivitás tekintetében az idén letaszította a trónról az Egyesült Államokat, India pedig Németországot lökte le a dobogóról. Figyelemre méltó, hogy a top 10 tagja a régióból Lengyelország és a hozzánk hasonló méretű Csehország is.
A probléma természetes megoldása a tőkeszerkezet átalakulása lehetne, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatás- és tudásközpontú befektetéseknek kellene előtérbe kerülniük – mutat rá Havas István.
Drónzáporral támadtak az oroszok Ukrajna több városában + videó
