Túl magas a munkaerő költsége

Hírösszefoglaló
2007. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régiós összevetésben szembeötlő, hogy az egy projektre jutó munkahelyteremtésben nem igazán teljesítünk jól, hiába nőtt ez a mutató nálunk is az elmúlt évben – derül ki az Ernst & Young tanácsadó cég széles körű felméréséből. A csehek (154), a lengyelek (205) és a szlovákok (294) is jelentősen több foglalkoztatottra tettek szert egy-egy projekttel, mint mi (101).
Ebben talán az a tényező is közrejátszhatott, amit Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója említ a tőkevonzó képesség visszaesésének potenciális tényezőjeként – nevezetesen a dráguló munkaerőköltség. Havas ugyan óv attól, hogy egy év visszaeséséből messzemenő következtetéseket vonjunk le, ám az kétségtelen: e tekintetben a nemzetközi tendencia nem nekünk kedvez. Az alacsony munkaerőköltség a kelet-közép-európai régióban jelentős szerepet játszik a befektetői motivációk között, így Kína és India „felfedezése” még akkor is roszszul érintene minket, ha a bérjellegű kifizetések nem emelkednének.
Kína és India térnyerése igen látványos. Az Ernst & Young felmérése szerint a világ legnépesebb országa attraktivitás tekintetében az idén letaszította a trónról az Egyesült Államokat, India pedig Németországot lökte le a dobogóról. Figyelemre méltó, hogy a top 10 tagja a régióból Lengyelország és a hozzánk hasonló méretű Csehország is.
A probléma természetes megoldása a tőkeszerkezet átalakulása lehetne, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatás- és tudásközpontú befektetéseknek kellene előtérbe kerülniük – mutat rá Havas István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.