A zsörtölődő jelen oka a torzított múlt

Az 1947-es kékcédulás választások 60. évfordulója alkalmából tartottak tegnap konferenciát Hódmezővásárhelyen az Emlékpont múzeumban.

Munkatársunktól
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mostani, zsörtölődő jelenünk magyarázata az, hogy torzítva ismerjük múltunkat, ennek következménye pedig egy béna, sántikáló jövő lehet – vélekedett Horváth János, az Országgyűlés legidősebb tagja azon a konferencián, amelyet az Emlékpont múzeumban rendeztek az 1947-es kékcédulás választások hatvanadik évfordulója alkalmából. Horváth János kisgazdapárti politikusként tagja volt az 1945–47 közötti parlamentnek is, ám 1947 januárjában koholt vádak alapján letartóztatták, a kékcédulás választások előtt két nappal hoztak ítéletet ügyében: három és fél évi kényszermunkára ítélték. A politikus úgy vélte: alakulhatott volna másképpen is Magyarország sorsa. Példaként Finnországot hozta fel; ez az állam semmivel sem volt kevésbé kiszolgáltatva a Szovjetuniónak, mint hazánk, mégis önállósodott. Úgy vélte, egyébként Magyarországon nem volt kommunista hatalomátvétel: a szovjet hadsereg elfogta és bebörtönözte a polgári pártok politikusait, majd átadta a hatalmat a kisebbségben lévő kommunistáknak. Felhívta a figyelmet: az 1945-ös választásokon 93 százalékos volt a részvételi arány. – Hol vagyunk ma ettől, amikor a hatvan százalékot alig éri el a részvételi arány? – kérdezte, emlékeztetve arra is: akkor a megjelentek 83 százaléka a polgári-nemzeti pártokra szavazott. Horváth a konferenciával kapcsolatosan úgy vélekedett: minél gyakrabban nézünk tükörbe, annál kevésbé látjuk magunkat csúnyának. – Szerintem a következő választások után gyönyörűek leszünk – mondta végül.
Belényi Gyula, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára szerint azonban Finnországban nem a belpolitikai helyzet miatt alakultak másként a dolgok. Mint mondta, Sztálin a magyarkérdést vagonkérdésnek tartotta már a második világháború idején is, Finnországról azonban elismerően nyilatkozott a téli háború kapcsán. Felhívta a figyelmet, Sztálin már a jaltai egyezmény idején is úgy gondolta: ahová a hadserege eljut, ott a saját politikai rendszerét is kialakítja. Belényi az időszak magyarországi politikai csatáit egy olyan futballmérkőzéshez hasonlította, amikor csak az egyik félnek van kapuja, így a meccs számára valójában a gólkapás elkerüléséről szól.
Kun Miklós, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára előadásában kiemelte, Sztálin egy központi bizottsági választás után megmondta: nem az a lényeg, hogy ki hogyan szavazott, hanem hogy ki számolja a voksokat. Elmondta: a magyarországi kékcédulás választásoknak 1947 elején Lengyelországban volt a főpróbája. Ott szürke papírt adtak az embereknek, és nem feltétlenül a csalás miatt. Lengyelország határai ugyanis annyira megváltoztak, hogy emberek milliói vándoroltak éppen új otthont keresve, és közülük nem mindenkit akartak kizárni a választásokból. – Bulgáriában a kampány idején öszszesen kétezer embert, elsősorban jobboldali politikusokat és szavazókat végzett ki a Vörös Hadsereg, Tito Jugoszláviájában pedig a legóvatosabb becslések szerint is 200 ezer embert öltek meg politikai okokból – mondta Kun Miklós.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.