Athén bizalmat kér

A 2004 márciusában megkezdett népszerűtlen, megszorításokkal járó gazdasági reformok folytatásához friss mandátumot, erős felhatalmazást szeretne kapni a néptől a görög kormány. A miniszterelnök tegnap ezért hivatalosan is felkérte az államfőt, hogy fél évvel az esedékes parlamenti választások előtt írjon ki előre hozott szavazást szeptemberre.

Hírösszefoglaló
2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 16-ra előre hozott parlamenti választások kiírását kérte tegnap Kosztasz Karamanlisz görög kormányfő Karolosz Papuliasz köztársasági elnöktől. A törvényhozás megújítása jövő áprilisban lett volna esedékes, ám a miniszterelnök tegnap felkereste az államfőt, hogy tájékoztassa őt szándékáról, és indítványozza a parlament feloszlatását.
A kormányzó konzervatív Új Demokrácia párt a legutóbbi, 2004-es választások alkalmával vetett véget az akkor már tizenegy éve hatalmon lévő Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) kormányzásának, és 165 képviselőt juttatott a 300 tagú parlamentbe. Az Új Demokrácia népszerűségét azonban az utóbbi időben különféle botrányok kezdték ki és a pusztító erdőtüzek problémájának kezelése is csorbította a kormánypárt tekintélyét. A legutóbbi felmérések szerint a konzervatívok előnye egy-két százalékra zsugorodott az ellenzéki baloldali PASZOK-kal szemben, az elemzők szerint éppen ezért nehéz lenne jelenleg megjósolni a szeptemberi választások kimenetelét.
A kormány szóvivője szerint az Új Demokrácia, illetve Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök azért akarja fél évvel előre hozni a választásokat, mert friss mandátumot, erős felhatalmazást szeretne kapni a görög néptől a 2004 márciusában megkezdett gazdasági reformok folytatásához. „A kormány arra kéri a görög embereket, döntsenek az ország jövőjéről, szavazzanak ismét bizalmat a kormánynak újabb négy évre” – mondta. Hasonlóan nyilatkozott tegnap élőben sugárzott televíziós beszédében Kosztasz Karamanlisz. Mint mondta, „hajthatatlanul hiszek abban, hogy az állampolgárok a változások és a reformok folytatására vágynak”.
Az Európai Unió nemrégiben dicséretben részesítette a kormány megszorításokkal járó gazdaságpolitikáját, amellyel sikerült elérni a költségvetési deficit csökkentését. Hatalomra kerülésekor az Új Demokrácia magas munkanélküliségi rátával, növekvő inflációval és leszálló ágban lévő gazdasági mutatókkal találta szemben magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.