Disznóért termőföldet!

Legalább három éve jelzik a kormánynak a szakmai szervezetek, hogy egy, a földtörvénybe rejtett kiskaput kihasználva, úgynevezett csereszerződéssel egyre többen jutnak termőföldhöz, amely ügylet során nem érvényesíthetők a törvényben megfogalmazott elővételi és tájékoztatási kötelezettségek. A szakszövetségek információi szerint 2004 óta több ezer ilyen szerződést kötöttek.

Dénes Zoltán
2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer úgynevezett csereszerződést kötöttek az elmúlt években főként fővárosi fogorvosok és ügyvédek, amivel komoly termőföld-birtokokhoz jutottak. Lapunk megkeresésére a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára elfogadhatatlannak nevezte, hogy a magyar földtörvényben ugyan vannak szabályozók és szabályok, de ezek egyáltalán nem érvényesíthetők az ugyanebben a törvényben meglévő kiskapu miatt. Obreczán Ferenc rávilágított: az úgynevezett csereszerződés alapján történő földszerzés megakadályozására a helyben lakó gazdálkodóknak nincs semmiféle eszközük, hiszen ha a föld ilyen konstrukcióban cserél gazdát, akkor a tulajdonszerzést nem kell a polgármesteri hivatalokban kifüggeszteni, s nem érvényesülnek a földtörvényben megfogalmazott elővásárlási jogok sem.
A Magosz fontosnak tartja, hogy a kormány a lehető legrövidebb időn belül zárjon be a földtörvényben fellelhető minden kiskaput, s a termőföldkezelésre társadalmi, illetve szakmai kontroll azonnali létrehozását követeli. Obreczán véleménye szerint az agrárkormányzatnak óriási a felelőssége abban, hogy az elmúlt években nem tette meg az elvárható intézkedéseket a „kiskapuk” bezárása érdekében.
Hasonlóan vélekedik Filipsz László, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára is, aki felhívta a figyelmet arra, hogy szövetségük már a 2004-es közgyűlésén is foglalkozott a problémával, s az azóta eltelt időben többször fordult a kormányhoz, kérve, hogy szüntesse meg az ilyen jellegű visszaéléseket. Elmondta: noha a csereszerződés lehetősége már az 1994-es földtörvényben is megvolt, komolyabban csak az utóbbi három évben kezdtek visszaélni vele. Az első ilyen szerződésről – tette hozzá – csak 2004-ben értesült a szövetség, akkor a termőföldért a tulajdonos a szerződés szerint disznót kapott, amiért az ügy is disznóért földet problémaként híresült el. Filipsz tudomása szerint, ezzel a lehetőséggel leggyakrabban az osztatlan közös tulajdonú földek esetében élnek, mivel így kizárhatják az ügyletből a már birtokon belül lévőket, akik elvileg elővásárlási joggal rendelkeznek, ám ilyen esetben e lehetőséggel nem élhetnek. Földhivatali körkérdésünkből kiderült, hogy szinte minden megyében több ezer ilyen ügyletről tudnak, leggyakrabban valamilyen terményt ajánlanak földért, de előfordulnak extrém esetek, amikor a termőföldért cserébe értéktelen tárgyakat is elfogadnak a tulajdonosok.
Megkérdeztük az agrárminisztériumot is, hogy az elmúlt években hány ilyen jellegű szerződés született. A tárca sajtóosztálya arról tájékoztatott, hogy a kérdéseket az állami földeket kezelő Nemzeti Földalapkezelő Szervezet tudja megválaszolni, amely „jóformán független a minisztériumtól”. Utóbbi szervezet, mivel magánszerződésekkel nem, csak az állami földekkel kapcsolatos ügyekkel foglalkozik, nem tudott a kérdéseinkre válaszolni, de a tárca válasza komoly kétségeket ébresztett afelől, hogy miként érvényesülnek a kormány birtokpolitikai irányelvei, ha az állami földeket egy, a tárcától „jóformán független” szervezet kezeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.