Egyes kedvezmények megvonásáról, szűkítéséről, a közszférát érintő tömeges elbocsátásokról a már bevett módon teszteli a közvéleményt a kormány. A Népszabadság szombati számában ír az államreform-bizottság minden bizonynyal szándékosan kiszivárogtatott javaslatcsomagjáról, hangsúlyozva, hogy csak elképzelésekről van szó, amelyekre egyelőre semmilyen formában nem mondott igent vagy nemet a kormány. A Draskovics Tibor által vezetett testület célja az, hogy a mainál számon kérhetőbb, takarékosabb, ésszerűbb, tudatosabb állam épüljön. A bizottság javaslatcsomagjából kiderül, ennek érdekében mondhatni, megtizedelnék a közalkalmazottak és köztisztviselők számát. Az egészségügyben például gazdasági társaságokká alakítanák a költségvetéshez tartozó kórházakat, az ott dolgozók elveszítenék közalkalmazotti státusukat, ezzel együtt például eddig garantált 13. havi bérüket.
Vélhetőleg ennél több ember státusát, állását érintenék az önkormányzati hivatalokkal kapcsolatos javaslatok, amelyek szerint a közfeladatok – mint egészségügyi szakellátás, gondozás, hulladékkezelés, kommunális feladatok, területrendezés – ellátását kistérségi szintre kellene hozni. Szintén a helyi munkahelyek számát, s így a közkiadásokat mérsékelné, ha a jövőben az APEH szedné be a helyi adókat is. A bizottság a 100 kilométernél hosszabb utak esetében, ahol busz- és vonatjárat is van, megszüntetne minden ártámogatást a párhuzamos buszjáratokon, emellett a telefonár-támogatásnak is vége lenne. A javaslatcsomag megszüntetné a forintalapú lakáshitelek állami támogatását, de csak az életbelépés után felvett hiteleknél.
– A lehető leghatározottabban azt kérjük Gyurcsány Ferenctől, hogy egyszer és mindenkorra felejtse el, hogy a kedvezményes állami kamattámogatású, forintalapú lakásépítési, vásárlási hitelek kamattámogatásának a megvonásával megsarcoljon 300 ezer családot, több mint egymillió embert – jelentette ki Deutsch-Für Tamás. A fideszes politikus úgy vélte, közgazdaságilag irracionális, jogilag kivitelezhetetlen a javaslat. – Arról van szó, hogy a 2007-es esztendő közepére világossá vált, hogy a Gyurcsány-kormány hatalomféltése, hatalommegtartása okán előállt súlyos gazdasági válságot a 2006-os választásokat követően sem képes megoldani, sőt ez a válság elmélyült – fogalmazott a politikus.
– Az egyensúlyteremtés sikeres, nincs szükség megszorításokra, elegendő a fegyelmezett költségvetési gazdálkodás – tolmácsolta Gyurcsány Ferenc szavait a kormányszóvivő. Daróczi Dávid tájékoztatása szerint abban széles körű egyetértés van, hogy az állam szerepét újra kell gondolni. A kormányszóvivő szerint Gyurcsány egyértelművé tette: nincs napirenden a lakáshitelezési rendszer átalakítása.
Oroszország segítséget kér a békefolyamat folytatásához
