Energetikában erős sanghajiak

Munkatársunktól
2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt szovjet tagköztársaságok és Kína együttműködése kezd megerősödni, de még távol áll attól, hogy a nyugati világ egyenrangú riválisává váljon a globális színtéren, mi több, súlyos érdekellentéteket is rendezniük kell soraikon belül – ezt a következtetést vonják le elemzők a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SESZ) minapi csúcstalálkozója kapcsán, amelyen minden korábbinál szorosabb kapcsolatok kialakításában egyeztek meg a felek. Rövid távon a legnagyobb lehetőségek az energetika területén kínálkoznak a jelenleg hat teljes jogú tagot számláló, ám számos megfigyelői státust élvező országot is tömörítő szervezet előtt. Oroszország éppúgy, mint a volt közép-ázsiai szovjet tagállamok óriási energiahordozó-készletekkel rendelkeznek, és az 1991-es összeomlás után gazdasági megerősödésük jelentős részben az energiaárak felfutásának, közvetve az Egyesült Államok közel-keleti politikájának köszönhető.
A sanghajiak és Washington viszonya uralta a biskeki csúcsot kommentáló orosz sajtó hasábjait is. „Ázsia összefogott Amerika ellen” – emelte ki címben a Komszomolszkaja Pravda moszkvai lap. Bár az Egyesült Államokat egyik vezető sem említette, Vlagyimir Putyin orosz elnök azt hangsúlyozta: „Nincs perspektívája semmiféle törekvésnek, hogy (valamely állam) egymagában oldja meg a globális problémákat” – írta a lap, amely szerint a SESZ „lassacskán komoly erőközponttá válik”, és a két vezető tagállam, Oroszország és Kína gazdasági és katonai potenciálja mellett a NATO fölénye már nem látszik olyan egyértelműnek. Putyin egyebek mellett javasolta, hogy a tagállamok közös hadgyakorlatait rendszeresen rendezzék meg a jövőben. A csúcson részt vevő vezetők az éppen zajló orosz–kínai terrorizmusellenes gyakorlat zárónapját tekintették meg tegnap az Urál hegység déli részén. Putyin emellett azt is bejelentette tegnap, hogy az orosz hadászati légierő mostantól fogva állandó jelleggel végrehajt felújított, rakéták hordozására is alkalmas gépekkel repüléseket távoli területek felett. Emlékeztetett arra, hogy ezeket a repüléseket Oroszország 1992-ben egyoldalúan felfüggesztette, más államok azonban folytatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.