Nem érte el az idei második negyedévben sem a magyar gazdaság növekedése a 27 tagú Európai Unió átlagát, azaz leszakadásunk folytatódott – derül ki az Eurostat legfrissebb gyorsbecsléséből. Az EU statisztikai hivatalának kimutatása szerint az eurózóna gazdasága 2,5, a teljes unió gazdasága pedig 2,8 százalékkal bővült április–júniusban. Mindeközben a magyar gazdaság a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keddi jelentése szerint mindössze 1,4 százalékos növekedési ütemet produkált. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a második negyedévben csak a francia gazdaság bővült kisebb ütemben a magyarnál. Az új uniós tagállamok fejlődési dinamikáját nézve azonban jól látható: versenytársaink nálunk legalább háromszor gyorsabb fejlődést mutatnak. A leggyorsabb növekedési ütemet változatlanul Lettország tudhatja magáénak: a balti gazdaság az idei első negyedéves 11,2 százalék után a második negyedévben 11,3 százalékkal bővült. Bár a lengyel és a cseh dinamikáról még csak az első negyedéves adatok állnak rendelkezésre, bizonyos, hogy a régió éllovasának továbbra is Szlovákia számít a maga 9,2 százalékos növekedési ütemével.
A tizenegy éves mélypontot mutató KSH-jelentés számait a Fidesz tegnap sajtótájékoztatón értékelte. Bánki Erik, az ellenzéki párt szakpolitikusa elmondta: katasztrofális helyzetben van a magyar gazdaság, amelyből a jelenlegi kormány képtelen kivezetni az országot. Ha közvetlen környezetünket vagy egész Európát nézzük, akkor nemcsak hogy sereghajtók vagyunk, hanem egyszerűen kilátástalan helyzetben van a magyar gazdaság, defektet kapott a pannon puma – húzta alá Bánki Erik, aki szerint mára bebizonyosodott, hogy a kormány gazdaságpolitikája megbukott. A Fidesz aggasztónak értékeli azt is, hogy a gazdaság teljesítménye hónapról hónapra csökken.
Borús ipari kilátások. Júniusban az ipari termelés 8,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest – közölte tegnap a KSH, amelynek kimutatása szerint az ipar összes rendelésállománya 0,8 százalékkal maradt el a tavaly júniusitól. A feldolgozóipari rendelések 1,1 százalékos csökkenést mutattak, az új exportrendelések 1,4 százalékkal nőttek, de az új belföldi rendelések jelentősen, 12 százalékkal estek vissza.
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban
