Ahogy a tavaszi tisztújító kongresszus után, ezúttal is a párt stratégiai alelnöke, Duray követte meg a volt pártelnököt, amiért egy interjúban ismételten azzal vádolta meg, hogy a kilencvenes évek elején a kommunista titkosszolgálatok ügynökének befolyása alatt politizált az akkori Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom elnökeként. Bugár az ülést követően úgy nyilatkozott, nem is várt bocsánatkérést Duraytól, számára az a fontos, hogy amennyiben az eset megismétlődik, az országos elnökség tudatosítsa, neki kell lépnie. Csáky Pál pártelnök szerint a párt és a szlovákiai magyar közösség érdeke is az volt, hogy ez a vita ne folytatódjék.
A Sme napilap azonban tudni véli az esettel kapcsolatban, hogy a szlovákiai magyar értelmiségi körökben, de Csáky Pál megválasztása óta a párttagok egy részében is felmerült egy új párt megalakításának a szükségessége. A lap Huncík Péter pszichiátert – a bársonyos forradalmat követően Václav Havel csehszlovák köztársasági elnök tanácsadóját – idézi, aki szerint „minden attól függ, lesz-e olyan valaki, aki fel meri emelni az új párt zászlaját”. A lap információi szerint az „elégedetlenek” elsősorban Bugár Bélára számítanak. Hivatkozik arra is, hogy Bugár egyik tanácsadója a lap- és könyvkiadó vállalkozó, Szigeti László, a Calligram igazgatója, aki azok közé tartozik, akiknek nem tetszik, hogy az MKP az utóbbi időben egyre inkább a keresztény és nemzeti irányzatot képviseli, holott a szlovákiai magyarok körében sok a liberális és szocialista gondolkodású ember. Igaz, a Sme napilapnak nyilatkozó Szigeti tagadja, hogy új párt alapítására ösztönözné Bugárt, azt azonban elismeri, jónak látná, ha „a pártban a különböző értékek mentén több frakció kezdene működni”.
A pártalapítási szándékokról Bugár Béla is tud, sőt, a Sme munkatárásának elmondta, szlovák pártok is megszólították, csalogatták őt, miután a márciusi kongreszszuson Csáky Pál lett az MKP elnöke. Bugár azonban egyértelműen leszögezi, nincs pártalapítási szándéka és nem hajlandó kilépni. Bugár Béla egyébként – mellesleg Durayval együtt – 1998-ban nemcsak alapítója volt az egységes pártnak, hanem motorja is a korábbi három magyar párt egyesülésének.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
