Folyószennyezés Észak-Erdélyben

Jelentős mennyiségű ipari szennyvíz ömlött tegnap a Zazar folyóba az észak-erdélyi Máramaros megyében, miután megrepedt az állami Remin bányavállalat egyik zagyszállító vezetéke.

2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A meghibásodás ugyanabban a régióban történt, ahonnan hét éve százezer tonna ciántartalmú zagy jutott a Tiszába. Hírügynökségi beszámolók szerint a mostani baleset során több tíz köbméter, nehézfémeket és ciánt tartalmazó anyag jutott a környezetbe, de a román szakhatóságok cáfolják, hogy a szabadba került szennyvíz ártalmas lenne az élővilágra. Az üzemi balesetről tegnap reggel felsőbányai lakosok értesítették a hatóságokat és a bányatársaság illetékeseit. Kiderült, hogy a nagybányai székhelyű, színesfémbányászatra szakosodott Remin bányavállalat zagyszállító vezetéke megrepedt, tartalma a Szamosba ömlő Zazarba jutott. Az állami vállalat munkatársai rendkívül kezdetleges módszerrel próbálták megakadályozni, hogy a mérgező anyag a szabadba jusson. Ioan Nechita, a bányavállalat műszaki igazgatója szerint az ipari víz nem tartalmaz sem nehézfémeket, sem ciánt, mivel az úsztató-ülepítő tevékenységet 2003-ban leállították, a nehézvizet pedig semlegesítették.
*
Az igazgató szerint mindössze anynyit történt, hogy a tevékenységét két éve felfüggesztő felsőbányai bányakirendeltség erodálódott vezetékrendszeréből ártalmatlan salak jutott a szabadba, és egyúttal cáfolta, hogy az incidens veszélyt jelent a környezetre. Lenuta Trif, a Máramaros megyei környezetvédelmi igazgatóság felügyelője is úgy nyilatkozott, hogy a környezeti balesetnek nem lesz határon átnyúló következménye, szerinte mindöszsze a Zazar folyó nehézfémtartalma emelkedik meg. Ezzel egy időben Octavian Popa, a szakhatósággal párhuzamosan működő területi környezetvédelmi felügyelőség vezetője már elismerte, hogy az üzemi vezetékből kifolyt ipari víz olyan mennyiségben tartalmaz réz-, mangán- és cinkionokat, amelyek meghaladják a megengedett értékeket. A környezetvédelmi hatóság mindemellett a szennyezés miatt 25 ezer új lejre (7800 euró) büntette a Remint, amely egyébként nem tájékoztatta az illetékes hatóságokat a történtekről. Koródi Attila romániai környezetvédelmi miniszter tegnap a területi szakhatóságoktól kapott jelentés alapján lapunk kérdésére leszögezte: Felsőbányán nem történt ciánszennyezés, mivel a meghibásodott berendezésben nem tároltak ciántartalmú zagyot.
A magyar állam és a nagybányai székhelyű Transgold Rt. (korábbi Aurul) között jelenleg is zajlik a kártérítési per a 2000 januárjában bekövetkezett tiszai környezeti katasztrófa miatt. Az akkoriban még ausztrál–román tulajdonban lévő bányavállalat meddőhányójából százezer tonna ciántartalmú zagy került a Lápos patakba, majd a Tiszába. A mostani üzemi balesetért felelős Remin kapcsán a napokban a román sajtó arról cikkezett, hogy a korrupcióellenes hatóság őrizetbe vette a társaság kereskedelmi igazgatóját: nemrégiben tetten érték, amint 27 ezer eurós csúszópénzt fogadott el egy vállalkozótól, akinek azt ígérte: hozzásegíti egy versenytárgyalás megnyeréséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.